• Ostatnia zmiana 31.12.2016 przez Studenckie Towarzystwo Naukowe

    Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Farmakodynamiki

     

    Kierownik jednostki organizacyjnej:

     

    prof. dr hab. Dariusz Pawlak

     

    Opiekun koła naukowego:

     

    dr hab. Andrzej Mogielnicki

     

    Przewodniczący koła naukowego:

     

    Aleksandra Citkowska, farmacja, V rok

    tel.: 721 306 764

    e-mail: aleksandra_113@wp.pl

     

    Profil prac naukowych:

     

    ​Przewlekła niewydolność nerek,
    Choroby zakrzepowo-zatorowe.

     

    Praca praktyczna:

     

    Stosowane techniki badawcze:
    Wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC-DAD, HPLC-ECD, HPLC-FLU)
    Badania immunoenzymatyczne (ELISA)
    Western immunoblot
    Pełen profil hematologiczno-biochemiczny (mysz, szczur) – analizatory diagnostyczne
    Monitoring hemodynamiczny szczura: ciśnienie tętnicze krwi (metoda bezpośrednia krwawa i pośrednia – nieinwazyjna), częstość akcji serca
    Ocena parametrów krzepnięcia krwi - koagulometr
    Agregacja trombocytów w osoczu bogatopłytkowym (technika optyczna) oraz we krwi pełnej (pomiar impedancji)

    Modele badawcze:
    Model zakrzepicy tętniczej, żylnej u myszy i szczura indukowany laserem argonowym (przyżyciowa wizualizacja zmian zakrzepowych w czasie rzeczywistym) prądem elektrycznym lub chemicznie
    Nadciśnienie tętnicze u szczura stada Wistar-Crl:WI(Han) metoda Goldblatta 2K1C (two-kidney, one clip)
    Przewlekła choroba nerek – technika chirurgicznej redukcji masy kory nerek (5/6)
    Zwierzęcy model raka jelita grubego – podskórna implantacja komórek gruczolakoraka myszom szczepu C57BL/6
    Hodowle komórkowe (DLD-1, HT-29, HepG2)
    Ekspozycja chroniczna – dootrzewnowa implantacja zwierzętom (mysz, szczur) mikropompy osmotycznej model 2006/ALZET, z której przez okres do 28 dni systematycznie, ze stałą szybkością uwalniane są badane substancje

     

    Członkowie koła naukowego:

     

    1. Aleksandra Citkowska, Farmacja, V rok
    2. Karolina Zbiciak, Farmacja, V rok
    3. Aleksandra Jaszewska, Farmacja, IV rok
    4. Paula Szymaniuk, Farmacja, IV rok
    5. Monika Rakowska, Farmacja, IV rok