Prawo a psychiatria – wykład ekspercki dr. Błażeja Kmieciaka

10.11.2017 08:25

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu prawem medyczny wśród personelu medycznego oraz doceniając znaczenie wspólnych debat dla obu środowisk – prawniczego i medycznego Zakład Prawa Medycznego i Deontologii Lekarskiej UMB rozpoczął cykl PRAWO MEDYCZNE WYKŁADY EKSPERCKIE.

Podczas pierwszego spotkania, zorganizowanego wspólnie z Kliniką Psychiatrii UMB, mieliśmy przyjemność gościć dr. Błażeja Kmieciaka, pracownika Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz b. Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

W trakcie wykładu dr Kmieciak nakreślił ewolucję regulacji prawnych dotyczących psychiatrii oraz specyfikę Polski na tle innych krajów postkomunistycznych. Kluczowy aspekt spotkania został poświęcony nowelizacji przepisów ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, których moment wejścia w życie planowany jest na początek 2018 r. Wśród najważniejszych zmian dr Kmieciak wymienił: przekazanie do informacji publicznej nazwisk upoważnionych przez Marszałka Województwa lekarzy psychiatrów kontrolujących stosowanie przymusu bezpośredniego, wprowadzenie rejestru osób przyjętych do szpitala bez zgody oraz niezdolnych do jej wyrażenia, umożliwienie złożenia wniosku o wypis ze szpitala dla osób ubezwłasnowolnionych. Istotną na środowiska medycznego (nie tylko dla lekarzy psychiatrów) zmianą ma być umożliwienie stosowania przymusu bezpośredniego na oddziałach innych niż świadczących całodobową opiekę psychiatryczną oraz upoważnienie ratowników medycznych do stosowania przymusu w postaci podania środków uspokajających. Ostatnim z omówionych zagadnień było funkcjonowanie domów pomocy społecznej, w szczególności możliwości umieszczenia pensjonariuszy z zaburzeniami psychicznymi oraz stosowania przymusu bezpośredniego.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem lekarzy psychiatrów oraz przedstawicieli środowiska prawniczego.

Fragment wykładu dot. stosowania przymusu bezpośredniego wobec pacjentów z zaburzeniami psychicznymi dostępny jest na stronie:

Kolejny wykład ekspercki odbędzie się 5 grudnia 2017 r. w Sali Rady Wydziału Nauk o Zdrowiu (ul. Szpitalna 37). Dr Iwona Wrześniewska – Wal przedstawi temat standardu wykonywania zawodu lekarza w orzecznictwie sądów lekarskich. Szczegóły na stronie Zakładu Prawa Medycznego i Deontologii Lekarskiej UMB w zakładce WYKŁADY PRAWO MEDYCZNE.

dr Emilia Sarnacka

Zakład Prawa Medycznego i Deontologii Lekarskiej UMB