Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Sukces grantowy młodego naukowca UMB w programie ETIUDA 5 NCN

    26.07.2017 14:15
    Autor: Administrator UMB

     

    Mgr Tomasz Kamiński z Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB zdobył grant naukowy w ramach ETIUDA 5 Narodowego Centrum Nauki na stypendia doktorskie. Dofinansowanie badań na temat „Siarczan indoksylu a układ hemostazy w przewlekłej chorobie nerek” wyniesie ponad 115 tys. złotych. Projekt badawczy oceniono na 2 miejscu w Polsce.

    Mgr Tomasz Kamiński skończył studia na kierunku Farmacja na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej UMB w 2013. Został doktorantem na Interdyscyplinarnych Środowiskowych Studiach Doktoranckich w ramach KNOW. Od 2011 roku jest związany z Zakładem Farmakodynamiki.
    Rozwija się pod opieką prof. dr hab. Dariusza Pawlaka i jego zespołu. Obecnie naukowcy zajmują się oceną wpływu toksyny mocznicowej – siarczanu indoksylu - będącej metabolitem tryptofanu na układ krążenia, ze szczególnym naciskiem na układ hemostazy. Problemem jest blisko 20-krotnie wyższa śmiertelność pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek z powodu zaburzeń natury zakrzepowo-zatorowej w porównaniu do ogółu społeczeństwa. W ramach zrealizowanych dotychczas badań mgr Tomasz Kamiński wraz z zespołem prof. Pawlaka wykazał szereg właściwości siarczanu indoksylu pozwalających wyodrębnić ten związek jako jedno z „brakujących ogniw” łączących przewlekłą chorobę nerek z zaburzeniami kardiologicznymi. Wyniki tych prac zostały opublikowane w 2017 na łamach BMC Nephrology oraz Toxins. Kolejnym etapem badań będzie opanowanie zaawansowanych metod wizualizacji przyżyciowej, które w przyszłości umożliwią wykazanie molekularnych podstaw wpływu siarczanu indoksylu na wszystkie elementy odpowiedzialne za utrzymanie hemostazy. Realizację tego zadania umożliwi otrzymanie przez mgr Tomasza Kamińskiego grantu od Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Etiuda V. Warto podkreślić, że to już drugi projekt finansowany przez tę Instytucję, którego T. Kamiński jest kierownikiem.

    Dzięki stypendium otrzymanemu w ramach grantu możliwe będzie odbycie półrocznego stażu naukowego w jednej z czołowych jednostek naukowych zajmujących się obrazowaniem przyżyciowym w czasie rzeczywistym (real-time intravital) – Vascular Medicine Institute w Pittsburghu. (PA, USA). Instytut stanowi integralną część Uniwersytetu Pittsburskiego, ośrodka, który jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju młodych naukowców.

    Na 112 projektów złożonych w panelu NCN Nauki o Życiu finansowanie otrzyma 27.

     

    Szczegóły dotyczące konkursu pod linkiem :

    https://ncn.gov.pl/ogloszenia/konkursy/etiuda5
     

     

     

     

     

     

     

     

    Powrót