• Aktualności

  Pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej UDSK po modernizacji

  15.11.2017 14:49
  Autor: Administrator UMB

   14 listopada 2017 roku odbyło się oficjalne oddanie do użytku, po modernizacji, Pracowni rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego.

  Wymieniono na nowe i nowoczesne dwa kluczowe urządzenia: rezonans i tomograf. Ten pierwszy ma 1,5 tesli i specjalne cewki pediatryczne, tomograf zaś jest 64-rzedowy.

  Nowa aparatura oznacza dla naszych małych pacjentów jeszcze szybszą diagnostykę, która będzie jeszcze bardziej dokładna niż wcześniej - tłumaczy prof. dr hab. Anna Wasilewska, dyrektor szpitala. Jak dodaje prof. Wasilewska dużą wagę przyłożono do tego, by urządzenia te były przyjazne dla dzieci. Tak więc pracownia tomografii komputerowej wystylizowana jest na wyprawę rakietą w kosmos. Zaś rezonans skrył się pod wodą, gdzie jego kolegami zostały kolorowe ryby i żółwie. Prof. Wasilewska podkreśla od dawna, że w przypadku dzieci równie ważne jak leki i leczenie, jest nastawienie dziecka do pobytu w szpitalu.

  Inwestycja ta jest jednym z elementów tworzenia krajowej sieci Centrów Urazowych dla Dzieci (CUD). Modernizację udało się sfinansować ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (7,6 mln zł) oraz dotacji Ministerstwa Zdrowia (1,35 mln zł).

  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny to pełnoprofilowa placówka dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat. W 15 klinikach i oddziałach rocznie hospitalizowanych jest ok. 20 tys. osób, zaś w 35 poradniach leczy się prawie 140 tys. małych pacjentów.

   

  Relacja w TVP Białystok

   

  Powrót