Kardiomonitor dla Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego

16.11.2017 18:04

Szpital dziecięcy w Białymstoku wzbogaci się niedługo w nowy kardiomonitor. Zakup sprzętu o wartości 36 tys. sfinansuje Urząd Miejski w Białymstoku.

Kardiomonitor trafi do nowo utworzonego oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Pozwoli on na bieżące monitorowanie oraz rejestrowanie parametrów życiowych małych pacjentów. Sprzęt mierzy ciśnienie, tętno, kontroluje pracę serca. Podaje także parametry krążeniowe i oddechowe.

- To jest taki mały sprzęt, choć bardzo kosztowny, który jest niezbędny w pracy lekarza. Nie wyobrażam sobie bez niego kontrolowania stanu zdrowia dziecka z zapaleniem płuc - mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektor szpitala.

Nowy oddział pulmonologiczny jest obecnie jedynym ośrodkiem zapewniającym opiekę dzieciom (w tym niemowlętom) ze schorzeniami oddechowymi z całego województwa podlaskiego.

- Kardiomonitor to nie pierwszy sprzęt dla białostockich placówek medycznych, który dofinansujemy - dodał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - W 2017 roku przekazaliśmy dotację na zakup sprzętu dla Szpitala Wojewódzkiego oraz Białostockiego Centrum Onkologii.