Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Rektor UMB podpisał List Intencyjny w sprawie utworzenia Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

    17.04.2018 13:54
    Autor: Administrator UMB

     

    W siedzibie Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego odbyło się podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie utworzenia na Podlasiu Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Swoje podpisy złożyli: ze strony UMB JM Rektor, prof. dr hab. Adam Krętowski, dyrektor UDSK, prof. dr hab. Anna Wasilewska, ze strony NFZ prezes Andrzej Jacyna. PUM reprezentowali marszałkowie Jerzy Leszczyński i Bogdan Dyjuk.

    Sygnatariusze Listu Intencyjnego uznając zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży za wartość fundamentalną, wyrazili pilną potrzebę stworzenia na terenie województwa podlaskiego warunków do udzielenia stacjonarnych świadczeń z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży na wysokim poziomie jakości i dostępności. W związku z tym, zaangażowane w projekt strony zobowiązały się do wzajemnej współpracy i podejmowania działań w zakresie własnych kompetencji do udzielenia w warunkach stacjonarnych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, oraz prowadzenia szkolenia przed i podyplomowego z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży.

    UMB zobowiązał się do utworzenia bazy klinicznej na potrzeby realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia w zakresie psychiatrii, w tym psychiatrii dzieci i młodzieży. Władze marszałkowskie zadeklarowały współfinansowanie budowy nowego budynku, wraz z wyposażeniem, oraz pomoc w pozyskaniu pieniędzy ze źródeł zewnętrznych. Z kolei prezes NFZ, Andrzej Jacyna zadeklarował zakup świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na Podlasiu.

    Rektor UMB, prof. dr hab. A. Krętowski odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdził, że Uczelnia podejmuje się tego trudnego przedsięwzięcia z powodu pilnego problemu społecznego jakim jest brak opieki specjalistów psychiatrii dziecięcej w regionie. Mali pacjenci wożeni są do Lublina, czy Warszawy, a to jest bardzo uciążliwe dla nich samych jak i rodziców. Dyrektor UDSK, prof. dr hab. A. Wasilewska dodała, że w całym województwie jest tylko 8 lekarzy ze specjalizacją z psychiatrii dziecięcej. Uczelnia i szpital będą szkolić własne kadry jak i szukać ich na zewnątrz.

    Na razie psychiatria dziecięca miałby funkcjonować na bazie UDSK. W przypadku pozyskania z Ministerstwa Zdrowia, PUM i źródeł zewnętrznych brakujących pieniędzy, w ciągu dwóch lat powinien powstać nowy budynek, w którym leczeni będą pacjenci z problemami psychicznymi.

     

    Relacja z tego wydarzenia dostępna jest na profilu Wrota Podlasia

    Powrót