Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Wykład Szymona Hołowni w ramach 13th Bialystok International Medical Congress for Young Scientists

    22.05.2018 08:39
    Autor: Administrator UMB

     

     

    W piątek 18 maja 2018 na Wydziale Nauk o Zdrowiu UMB odbył się wykład Szymona Hołowni "Medycyna na końcu świata, czyli jak ratować życie, gdy nie ma czym, kim i za co", uświadamiający jak ciężkie warunki leczenia panują w Afryce.

    Opowieść pochodzącego z Białegostoku, znanego dziennikarza i publicysty cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów UMB.

    Szymon Hołownia założył Fundacje „Kasisi” oraz „Dobra Fabryka”. W swoich książkach stara się uwrażliwiać bogaty Zachód na problemy Czarnego Lądu, biedę, wyzysk i złe warunki sanitarne. Autor opowiadał o wyprawach do Afryki. Stwierdził, że odmieniły jego życie. Podał liczne przykłady funkcjonowania medycyny, które z punktu widzenia Europejczyków wydają się niemożliwe. Operacje wykonywane w świetle latarek po awarii generatora prądu, porwania personelu medycznego dla okupu, czy ratowania sierot, których rodzice zostali zamordowani. Pacjenci przynoszeni są na prowizorycznych noszach po kilkadziesiąt kilometrów do najbliższego punktu medycznego, bo w Zambii nie funkcjonuje ratownictwo.

    Dziennikarz zwracał też uwagę na wyzysk i wykorzystywanie dzieci do niewolniczej pracy. Jeden ze współpracujących z fundacją S. Hołowni lekarzy przyjmuje pacjentów od 6 rano do północy. Aby ratować życie musi być wszechstronny. Często wykonuje operacje, przyjmuje porody, czy też leczy rany postrzałowe. Po wykładzie autor odpowiadał na pytania i podpisywał swoje książki.

    Spotkanie Z Szymonem Hołownią odbyło się w Centrum Dydaktyczno- Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu w ramach Międzynarodowej Konferencji Studentów zorganizowanej przez UMB, 13th Bialystok International Medical Congress for Young Scientists. Obok referatów odbyły się także warsztaty szycia chirurgicznego, oftalmoskopii, laparoskopii, cytologii ginekologicznej, kulinarne, symulacji medycznych oraz pierwszej pomocy. Oprócz Polaków wzięli w nich udział także naukowcy z Litwy, Białorusi, Ukrainy oraz Łotwy. Młodzi naukowcy wygłosili w sumie ponad 350 referatów. Organizatorem Kongresu było Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

     

     

    Fundacja Kasisi- założona 11 kwietnia 2013 roku przez Szymona Hołownię opiera swoje działania na „crowdfundingu“ – modlitewnym, emocjonalnym i finansowym. Działaniom Fundacji przyświeca idea, że „świat został tak urządzony, że każdy ma coś, ale nikt nie ma wszystkiego”. Założeniem fundacji jest pokazanie, że w pomaganiu innym nie chodzi wcale o litość, ale o spotkanie i o szczęście płynące z tego, że dając, realnie zmieniamy świat. My możemy podzielić się z dziećmi z Kasisi tym, co mamy, a one podzielą się z nami sobą. Dzięki takiej wymianie Kasisi każdego dnia staje się miejscem kipiącym życiem i radością.

    Dobra Fabryka- druga, po Fundacji Kasisi, instytucja założona przez Szymona Hołownię, której celem jest m.in inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w różnorodnych dziedzinach życia społecznego, a szczególnie w ochronie praw i wolności człowieka, w ochronie życia rodzinnego i profilaktyce społecznej dla ludności z biedniejszych regionów świata, a także z Polski.

    Powrót