Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    prof. Karol Kamiński prezentuje pierwsze wnioski z badania Białystok PLUS

    23.05.2018 09:10
    Autor: Administrator UMB

     

    Jednym z gości programu "Szlachetne zdrowie" Radia Białystok był prof. Karol Kamiński, kierownik kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Wraz z Adamem Kurlutą, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, opowiadali o wnioskach z pierwszych etapów unikatowego badania Białystok PLUS. Celem badania jest ocena stanu zdrowia mieszkańców naszego miasta oraz zbadanie wpływu różnorodnych czynników na rozwój chorób przewlekłych.

    Białystok Plus jest badaniem kilkuetapowym, ale wnioski z pierwszych etapów badania, podczas którego przebadano już 300 osób, są już znane. Jakie choroby cywilizacyjny zagrażają więc Białostoczanom?

    Jedną z badanych grup były osoby wylosowane z populacji Białegostoku (ok 160 osób), u których badano wpływ środowiskowy (odżywanie, aktywność fizyczna, nawyki, wywiad rodzinny, analiza składu ciała). Na podstawie tej grupy można wywnioskować, że wśród mieszkańców Białegostoku wciąż panuje zbyt mała aktywność fizyczna, zła dieta (np. za dużo soli). Zauważono tu również duży odsetek świeżo zdiagnozowanej cukrzycy, co oznacza, że za rzadko wykonuje się badania profilaktyczne.

    Więcej o wnioskach z badania, sposobie naprawy złych nawyków i pomysłach władz Białegostoku na zwalczanie problemów zdrowotnych mieszkańców naszego miasta do wysłuchania w audycji Radia Białystok.

     

     

    Uniwersytet Medyczny w Białymstoku we współpracy z Miastem Białystok oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego zaprosi 10.000 białostoczan do udziału w unikalnym w skali Polski badaniu BIAŁYSTOK PLUS. Celem badania jest ocena stanu zdrowia mieszkańców Naszego Miasta oraz zbadanie wpływu różnorodnych czynników na rozwój chorób przewlekłych.

     

    Badanie BIAŁYSTOK PLUS jest badaniem kohortowym, w trakcie którego oceniane będzie występowanie różnych zdarzeń zdrowotnych (np. wystąpienie choroby) w zależności od szeregu czynników ryzyka. Ze względu na wszechstronny zakres przeprowadzanych badań możliwe będzie określenie wpływu czynników genetycznych, dietetycznych, zachowań zdrowotnych, a także szeroko rozumianego stanu zdrowia. Ponadto badanie pozwoli ocenić stan zdrowia ludności na obszarze miasta Białegostoku, a także rozpowszechnienie występowania czynników ryzyka chorób. Dzięki tej wiedzy możliwe będzie planowanie przyszłych działań, które zwiększą potencjał zdrowotny mieszkańców miasta.

    Powrót