UDSK otrzymał specjalny test do analizy inteligencji i zdolności poznawczych dzieci

21.06.2018 14:12

Zestaw testów do indywidualnej analizy inteligencji i zdolności poznawczych małych pacjentów Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przekazał dziś Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk. - To narzędzie dla psychiatrów jest jak stetoskop dla lekarza. Jest absolutnie niezbędne w pracy - mówiła Dyrektor szpitala prof. dr hab. Anna Wasilewska.

Współpraca Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku i szpitala dziecięcego to efekt podpisanego w kwietniu listu intencyjnego dotyczącego stworzenia UDSK oddziału psychiatrii dziecięcej. To szalenie potrzebna jednostka, której w chwili obecnej bardzo brakuje. Budowa oddziału mogłaby się rozpocząć w 2019 r., a koszty (ok. 20 mln zł) byłyby pokryte z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Pełna nazwa przekazanego zestawu to "Test Skala Inteligencji Stanford-Binet 5". Choć wygląda niepozornie - mieści się w trochę większej torbie na laptopa- kosztował ponad 4 tys. zł i jest nowością na polskim rynku usług medycznych (jeszcze do niedawna dostępne były tylko anglojęzyczne wersje językowe). Test ten pozwala ocenić inteligencję (niewerbalną oraz werbalną) i zdolności poznawcze osób w wieku od lat 2 do 18. Może być stosowany do diagnozy intelektu w przypadku m.in. dzieci ze szczególnymi trudnościami w nauce, ale także do oceny badanych o ponadprzeciętnych zdolnościach.

Polska wersja testu to pełna adaptacja najnowszej wersji oryginalnej. Normy opracowano na podstawie badań ogólnopolskich przeprowadzonych w latach 2016-2017.

Przy okazji spotkania omówiono także dalsze kroki przy tworzeniu nowego oddziału.