Dializa otrzewnowa online w UDSK

23.11.2018 16:50

Sześć cyklerów do domowej dializy otrzewnowej z możliwością zdalnego monitoringu pracy urządzenia i jego programowania pojawiło się w Klinice Pediatrii i Nefrologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

"Będą ogromnym ułatwieniem w codziennym życiu naszych małych pacjentów i ich rodziców" - mówi dr Ryszard Wierciński, zastępca kierownika kliniki.
    Z cyklerów będą korzystać dzieci, które mają problemy z nerkami i muszą czekać na ich przeszczep. Do tej pory korzystali oni z cyklerów, które nie były wyposażone w opcję zdalnego łączenia się ze szpitalem. W większości przypadków, kiedy trzeba było zmienić coś w ustawieniach urządzeń, konieczna była wizyta w szpitalu. Teraz to ma się zmienić. "Oprogramowanie tego urządzenia pozwoli mi w szpitalu stale monitorować parametry odbywającej się w domu dializy, a w razie potrzeby, będę mógł także zdalnie przeprogramować urządzenie. To ogromne ułatwienie dla rodziców naszych pacjentów" - dodaje dr Wierciński.
    Bo to rodzice odpowiadają za przeprowadzanie domowych dializ swoich pociech. Najpierw muszą przejść specjalne dwutygodniowe szkolenie w klinice. Finałem są egzaminy praktyczne i teoretyczne. Bez ich zaliczenia nie ma mowy o powrocie dziecka do domu.

Planuje się, że urządzenia będą tak zaprogramowane, aby dializy odbywały się w nocy, podczas snu dziecka. Dzięki temu będzie mogło ono w ciągu dnia normalnie funkcjonować, a rodzic zyska więcej czasu na sen.

W chwili obecnej szpital dysponuje sześcioma urządzeniami nowej generacji, które są użyczone przez jedną z firm medycznych. Gdyby była potrzeba, ta liczba może być zwiększona.