• Aktualności

  Jurek Owsiak przekazał nowoczesną karetkę dla Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku

  04.01.2019 14:41
  Autor: Administrator UMB

   

  Wartą ponad pół miliona złotych nowoczesną karetkę przekazał dziś w imieniu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Uniwersyteckiemu Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu Jerzy Owsiak. Specjalistyczne wyposażenie umożliwi przewóz dzieci w stanie zagrożenia życia.

  Na wartość przekazanej karetki składają się: samochód z zabudową, sprzęt medyczny stanowiący wyposażenie karetki (m.in. nowoczesny respirator transportowy) a także roczne ubezpieczenie AC/OC, pakiet przeglądów serwisowych oraz komplet opon zimowych.

  - Za chwilę kolejny, 27 Finał WOŚP, ale nasza całoroczna działalność nie zwalnia i cały czas do szpitali w całej Polsce trafiają kolejne urządzenia medyczne z serduszkami WOŚP. – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Przekazywana dzisiaj karetka to odpowiedź na pilną potrzebę białostockiego szpitala i jest to kolejny już w tym roku ambulans zakupiony za środki zebrane w Finale WOŚP, za co kłaniamy się wszystkim tym którzy są z nami, wspierają nas i co roku grają z Orkiestrą. Dzięki temu do dziś udało nam się w sumie zebrać prawie miliard złotych, a w polskich szpitalach pracuje 60 tysięcy urządzeń przekazanych przez WOŚP. Dziś do tej listy dopisujemy kolejną pozycję, czyli nowoczesny ambulans w Białymstoku.

  Odbierając kluczyki do pojazdu dyrektor UDSK, prof. dr hab. Anna Wasilewska podziękowała Jurkowi Owsiakowi i fundacji. Dzieci, które trafiają do naszego szpitala często wymagają przewiezienia do innych placówek, czy transportu do domu w pozycji leżącej. Dzięki tej karetce rozwiązany będzie problem wożenia pacjentów, który był dla nas sporym, wyzwaniem – powiedziała dyrektor Wasilewska. Do tej pory szpital musiał korzystać z usług prywatnych firm transportowych co było kosztowne.
  Miesięcznie szpital transportował około 30 małych pacjentów.

  Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku jest największym na Podlasiu ośrodkiem diagnostyczno-leczniczym dla dzieci i młodzieży. Realizuje wielospecjalistyczne świadczenia medyczne w systemie opieki stacjonarnej i ambulatoryjnej. W 16 klinikach i oddziałach hospitalizowanych jest rocznie prawie 20 tys. osób, a w 34 poradniach specjalistycznych leczy się prawie 140 tys. pacjentów. Szpital dysponuje ponad 330 łóżkami oraz 6 stanowiskami do dializoterapii. UDSK, jako jedyny w województwie podlaskim posiada Klinikę Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz znakomicie wyposażoną Klinikę Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” oraz Stację Dializ dla dzieci. Jako jedyna placówka w mieście posiada Klinikę Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej oraz Klinikę Chirurgii i Urologii Dziecięcej. Na terenie Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego działa szkoła, która zapewnia dzieciom kontynuacje nauki w czasie hospitalizacji.

  Fundacja WOŚP wspiera białostocki Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny niemal od początku swojej działalności. Do dziś placówka otrzymała w sumie 301 urządzeń medycznych o łącznej wartości ok. 7 mln. złotych. Sprzęt z serduszkami WOŚP wykorzystywany jest na większości oddziałów szpitala.

  Podczas nadchodzącego 27. Finału WOŚP w Białymstoku na ulicach będzie można spotkać ponad 350 wolontariuszy. Finałowe wydarzenia w mieście rozpoczną się już w środę (9 stycznia) od stand up-u, a w kolejnych dniach organizatorzy zapraszają na pokaz tańca na wieczorku kulturowym, koncert instrumentalny muzyki klasycznej przygotowany przez uczniów szkół muzycznych, halowy turniej piłki nożnej oraz na teatrzyki dla dzieci w wykonaniu aktorów ze Studia Artystycznego Arlekin. W finałową niedzielę mieszkańcy Białegostoku będą mogli wziąć udział w Biegu „Policz się z cukrzycą”, posłuchać koncertów na Rynku Kościuszki (wystąpią m.in. Mesajah, Nowator, Sidney Polak oraz lokalne zespoły), obejrzeć pokaz fire show, a punktualnie o 20:00 puścić Światełko do nieba w stronę Dobrych Aniołów.

  Powrót