Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
  • Aktualności

    Dział Współpracy Międzynarodowej i Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego zapraszają na bezpłatne szkolenie z obsługi studentów zagranicznych dla pracowników administracji UMB

    15.04.2019 10:50
    Autor: Dział Współpracy Międzynarodowej

     

    Dział Współpracy Międzynarodowej i Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego zaprasza na kolejne szkolenie, mające na celu wzrost kompetencji pracowników Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w zakresie umiędzynarodowienia uczelni. Tym razem zapraszamy na szkolenie z obsługi studentów zagranicznych skierowane do pracowników administracyjnych UMB, które odbędzie się w terminie 6-7 czerwca 2019 r. Szkolenie poprowadzi p. Joanna Domagała z Fundacji Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego.

    Szkolenie z obsługi studentów zagranicznych realizowane będzie w ramach projektu pn. „Welcome to Medical University of Bialystok. Rozwój potencjału instytucjonalnego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku kluczowym etapem wdrożenia strategii umiędzynarodowienia" w ramach programu „Welcome to Poland” realizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

    Zgłaszać się do projektu mogą tylko pracownicy administracyjni UMB, którzy zajmują się obsługą lub nadzorem nad obsługą studentów zagranicznych.

    Zakres tematyczny zajęć będzie obejmował m.in.:

    - uregulowania prawne (m.in. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie podejmowania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestnictwa w badaniach naukowych i pracach rozwojowych; Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie wzoru zaświadczenia jednostki prowadzącej studia o przyjęciu cudzoziemca na studia lub o kontynuacji przez niego studiów),

    - najważniejsze definicje związane z procesem obsługi studenta zagranicznego,

    - zasady rekrutacji cudzoziemców na studia w Polsce,

    - niezbędna dokumentacja wymagana podczas przyjmowania cudzoziemców na studia w Polsce,

    - orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach studentów cudzoziemców,

    - legalizacja pobytu w Polsce w świetle obowiązujących przepisów prawnych,

    - różne aspekty pomocy materialnej dla studentów cudzoziemców,

    - stypendia dla studentów cudzoziemców,

    - komunikacja międzykulturowa w procesie obsługi studenta zagranicznego,

    - obowiązki sprawozdawcze uczelni dotyczące studentów i absolwentów cudzoziemców,

    - case studies,

    - inne zagadnienia i możliwość konsultacji indywidualnych.

    Pełny program szkolenia znajduje się w załączeniu.

     

    /photo/pliki/administracja/dzial_wspolpracy_miedzynarodowej/program_szkolenia_z_obslugi_studentow_zagranicznych.pdf

     

    Wymiar czasowy szkolenia:

    Szkolenie odbędzie się w terminie 6-7 czerwca 2019 r. w godzinach 7:30-15:30 i będzie obejmowało łącznie 16 godzin szkoleniowych.

    W przypadku zainteresowania uczestnictwem w warsztatach prosimy o kontakt z Działem Współpracy Międzynarodowej – tel. +48 85 686 51 78 lub e-mail: jakub.wszeborowski@umb.edu.pl.

    Po zgłoszeniu chęci uczestnictwa, zostaną Państwu przekazane drogą elektroniczną wzory dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia udziału w projekcie. Wypełnione dokumenty projektowe (oryginały) trzeba złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2019 r. do Działu Współpracy Międzynarodowej (Prawe Skrzydło Pałacu Branickich, pokój nr 99).

    Decyduje kolejność zgłoszeń oraz zgodność tematyki szkolenia z zakresem obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy. Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, w przypadku przekroczenia limitu miejsc. Osoby z listy rezerwowej będą przyjmowane na warsztaty, w przypadku nie złożenia dokumentów w terminie lub rezygnacji przez osoby zgłoszone.

    Serdecznie zachęcamy pracowników administracyjnych UMB do wzięcia udziału w szkoleniu.

    Dział Współpracy Międzynarodowej.

     

     

    Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt pozakonkursowy pt. Podniesienie kompetencji kadry akademickiej i potencjału instytucji w przyjmowaniu osób z zagranicy – Welcome to Poland realizowany w ramach Działania określonego we wniosku o dofinansowanie projektu nr POWR.03.03.00-00-PN14/18.

    Powrót