Welcome Centre - punkt kompleksowej obsługi zagranicznych studentów, doktorantów oraz kadry akademickiej

21.11.2019 08:58

W Welcome Centre zagraniczni studenci, doktoranci oraz kadra akademicka będą mogli otrzymać profesjonalną pomoc dotyczącą ich funkcjonowania na Uczelni oraz w Białymstoku. Przeszkoleni pracownicy Welcome Centre – pełni energii młodzi ludzie, w tym obcokrajowcy zaoferują pomoc związaną z załatwianiem różnych spraw na Uczelni, w urzędzie czy wynajęciu mieszkania. Osoby obsługujące Welcome Centre znają biegle język angielski, brały udział w specjalistycznych szkoleniach związanych z obsługą zagranicznych studentów, warsztatach współpracy międzynarodowej, warsztatach komunikacji międzykulturowej, specjalistycznych warsztatach języka angielskiego.

W ostatnim czasie odbyli wizytę studyjną w San Pablo University w Hiszpanii, by poznać metody profesjonalnej obsługi osób z zagranicy. Wkrótce odwiedzą również wysoko umiędzynarodowione uczelnie w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Warto dodać, że zespół obsługujący Welcome Centre będzie zespołem międzynarodowym.

Podczas wizyty w Welcome Centre będzie można uzyskać informatory uczelniane, ulotki, kalendarze studenckie, anglojęzyczne formularze dokumentów (np. związane z realizacją wyjazdów zagranicznych). Ponadto, obecnie w trakcie przygotowania jest zbiór uczelnianych dokumentów w języku angielskim, które zostaną wydane w przyjaznej i poręcznej formie (statut uczelni, regulamin organizacyjny, strategia, wzory druków i formularzy, najważniejsze uczelniane uchwały i zarządzenia, dokumenty dotyczące ochrony danych osobowych itp.).

Dział Współpracy Międzynarodowej już wkrótce rozpocznie pracę nad aplikacją MyMUB, która ułatwi funkcjonowanie i aklimatyzację osobom z zagranicy na naszej Uczelni. Welcome Centre pracuje również obecnie nad kolejnymi warsztatami międzykulturowymi, dzięki którym będzie budowana zintegrowana społeczność międzynarodowa naszej Uczelni. Rozpoczęły się też przygotowania do nakręcenia anglojęzycznego filmu promocyjnego UMB. Ruszył też profil skupiający zagranicznych absolwentów UMB na Facebooku.

Pracownicy Welcome Centre będą wspólnie z Biurem Promocji i Rekrutacji organizować wydarzenia mające zintegrować całą międzynarodową społeczność akademicką UMB. Niedawno odbył się International Sport Day, a już w styczniu odbędzie się International Karaoke Night.

Działalność Welcome Centre będzie systematycznie poszerzana.

Uczelnia wdraża obecnie Strategię Umiędzynarodowienia zatwierdzoną pod koniec ubiegłego roku.

Powołany został Dział Współpracy Międzynarodowej - pierwszy międzynarodowy zespół pracowników administracji w naszej Uczelni oraz Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Międzynarodowej.

Rok 2019 już teraz można uznać za rekordowy w historii Uczelni pod względem liczby zawartych bilateralnych umów międzynarodowych. Dotychczas zawarto 12 umów bilateralnych, w tym pierwsza z uczelnią ze Stanów Zjednoczonych - Texas Tech University. Kolejne 4 umowy są w fazie zawierania. Uczelnia wkrótce rozpocznie współpracę z klinikami z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, dzięki czemu nasi studenci English Division będą mogli odbywać praktyki letnie w tych klinikach.

W roku akademickim 2019/2020 studia na English Division rozpoczęła rekordowa liczba studentów zagranicznych - 126 osób.

Dział Współpracy Międzynarodowej pozyskał już 16 dofinansowań na realizację projektów w zakresie umiędzynarodowienia, w tym na akredytacje zagraniczne, promocję Uczelni w Azji oraz w Ameryce Północnej, przygotowanie aplikacji na smartfony dla zagranicznych gości i studentów, zagraniczne wyjazdy naukowe doktorantów, zakup dostępu do prestiżowych czasopism zagranicznych w bibliotece. W najbliższym czasie będą przygotowywane nowe wnioski o dofinansowanie umiędzynarodowienia.

Od początku roku, nasi pracownicy, studenci i doktoranci brali udział już w niemal 600 wyjazdach zagranicznych, które skutkują nawiązywaniem nowych kontaktów i pozwalają włączyć naszych naukowców w międzynarodowe sieci badawcze.

Konsekwentnie rozwijany jest potencjał instytucjonalny w dziedzinie umiędzynarodowienia. Tworzony jest obecnie dwujęzyczny system oznakowania kampusu Uczelni, została opracowana koncepcja graficzno-materiałowa systemu oznakowania.

Strona naszej Uczelni dostępna jest już w dziewięciu wersjach językowych. Odbywają się międzynarodowe eventy w języku angielskim integrujące całą międzynarodową społeczność akademicką.

Uczelnia rozpoczęła również współpracę z zagranicznymi absolwentami. Uruchomione zostały profile w mediach społecznościowych, a w przyszłym roku planowany jest zjazd zagranicznych absolwentów English Division.