Wiceminister Zdrowia wręczył dyrekcji UDSK Akredytację Jakości Leczenia Pacjentów

27.02.2020 16:22

Z rąk Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku otrzymał dziś akredytację potwierdzającą, iż spełnia wysokie normy jakości dotyczące leczenia pacjentów. "Ten certyfikat to premia za jakość" - powiedział Wiceminister. Rektor UMB – profesor dr hab.  Adam Krętowski gratulując pracownikom szpitala otrzymania certyfikatu zwrócił się także do ministra Gadomskiego o większe wsparcie finansowe dla Szpitali Uniwersyteckich, które są podstawą systemu służby zdrowia w Polsce.  Dyrektor UDSK, prof. dr hab. Anna Wasilewska podziękowała wszystkim pracownikom szpitala za ich trud w przygotowaniu się do audytu i pozytywnym przejściu procedury akredytacji. Dodała, że certyfikat jest gwarantem jakości leczenia małych pacjentów na najwyższym poziomie. Ponad 70 pracowników zaangażowanych w pracę na rzecz otrzymania akredytacji otrzymało dyplomy podziękowania.

Program akredytacji szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 roku. System został opracowany i wprowadzony przez Ośrodek Akredytacji i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie na podstawie wzorów czołowych instytucji akredytujących na świecie. Rolą akredytacji we współczesnych systemach zdrowotnych jest  wyszukiwanie zagadnień, które w największym stopniu wpływają na poziom świadczeń i bezpieczeństwo pacjentów.  Najważniejszym elementem systemu akredytacji jest to, iż pojedyncza placówka, taka jak szpital, ma możliwość dokonania samooceny poprzez porównanie się z wzorcami dobrego postępowania jakimi są standardy akredytacyjne. Określenie w ten sposób własnych słabych stron pozwala osobom zajmującym się jakością na poszukiwania sposobów poprawy funkcjonujących wewnątrz jednostki procesów.

Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia po przeprowadzeniu audytu przyznało UDSK akredytację na okres 3 lat. Placówka dołączyła tym samym do elitarnej grupy 210 szpitali w Polsce legitymujących się akredytacją.