• Aktualności

  Dzwon Zwycięzcy zabrzmiał w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej UMB

  16.06.2021 15:39
  Autor: Administrator UMB

  Dzwon jest symbolem zakończenia leczenia onkologicznego w klinice. Trzykrotne uderzenie w dzwon, będzie ostatnią czynnością jaką mały pacjent (albo jego rodzice) wykonają przed opuszczeniem szpitala i udaniem się do domu. Dzwon specjalnie zawieszono w korytarzu pomiędzy kliniką a poradnią, tak by symbolicznie zamknąć tę drogę. 

  Dzwon Zwycięzcy stylizowany jest na dzwon ze statków marynarskich. Ufundowała go i zorganizowała uroczystość jego odsłonięcia, organizacja Era Nowych Kobiet, na której czele stoi Joanna Przetakiewicz. 

  Pani Joanna była z tej okazji w klinice. Jak wspomniała, tylko ten kogo dotknie choroba onkologiczna lub dotknie kogoś z jego bliskich, potrafi zrozumieć jak wielki strach niesie ona ze sobą. I jak ważna jest nadzieja, że można ją przezwyciężyć.

  Jak przyznała kierownik klinki - prof. dr hab. Maryna Krawczuk-Rybak współczesna medycyna dysponuje co raz skuteczniejszym orężem w walce z nowotworami u dzieci. Skuteczność leczenia sięga już 90 proc. 

  Tuż po odsłonięciu dzwonu pierwszych czterech pacjentów (w przypadku 11-miesięcznego Krzysia zrobiła to jego mama) mogło w niego uderzyć, oznajmiając zakończenie leczenia. Przy okazji musiało też głośno wypowiedzieć formułę: Leczenie zakończone, wyruszam w kolejny rejs, kocham cię życie!

  W Białymstoku podobny dzwon znajduje się w Białostockim Centrum Onkologii.

   

   

  Powrót