Doktorantka UMB we władzach Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych

21.06.2021 13:12

Zjazd sprawozdawczo-wyborczy Doktoranckiego Forum Uczelni Medycznych odbył się w formule online w sobotę 5 czerwca. Przewodniczącą na kadencję 2021/2022 została wybrana mgr Paulina Kobyłka z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Do Zarządu organizacji weszli ponadto: mgr Aleksandra Starosz, doktorantka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, i mgr Patryk Młyniuk ze Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika! Nowy Zarząd rozpocznie swoją kadencję w sierpniu.

mgr Aleksandra Starosz jest doktorantką drugiego roku Szkoły Doktorskiej UMB, w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji, gdzie realizuje swoją pasję związaną z nauką i jej praktycznym zastosowaniem. Tematem jej głównych badań są choroby autoimmunologiczne, a w szczególności immunologiczne aspekty choroby Gravesa-Basedowa. Jednym z krytycznych powikłań choroby jest remodeling tkanki okołooczodołowej czego rezultatem może być nawet utrata wzroku. Mechanizm tego istotnego dla zdrowia publicznego, a jednocześnie złożonego problemu do dziś pozostaje nieznany. Dlatego też podczas realizacji projektu Aleksandra Starosz koncentruję się na omicznym podejściu będącym podstawą dzisiejszych badań. Wielokierunkowe analizy komórek immunologicznych oraz ich potencjalnych interakcji z komórkami rezydującymi w okolicy oka przyczynią się do stworzenia pełnego immunologicznego profilu choroby. Będzie to niewątpliwa szansa na ustalenie nowych biomarkerów diagnostycznych i prognostycznych choroby, jak również potencjalnych punktów uchwytu dla bardziej efektywnych i spersonalizowanych podejść immunoterapeutycznych.

Doktoranckie Forum Uczelni Medycznych to ogólnopolska organizacja zrzeszająca delegatów reprezentujących samorządy doktorantów uczelni należących do Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) oraz V Wydział Polskiej Akademii Nauk, blisko współpracująca i związana z Krajową Reprezentacją Doktorantów. Forum utworzone zostało 22 lipca 2017 roku na mocy deklaracji założycielskiej podpisanej w Łodzi.