Białka związane z mieliną jako potencjalne markery diagnostyczne u pacjentów z guzami pierwotnymi mózgu

26.10.2021 16:08

Problem dostatecznie wczesnej diagnozy złośliwych guzów glejowych mózgu jest wciąż daleki od rozwiązania i to pomimo rozwoju technik neuroobrazowania jaki dokonał się w ostatnich latach. Zidentyfikowanie biomarkera tych guzów w krwi/płynie mózgowo-rdzeniowym jest niezwykle ważne ze względu na wciąż zwiększająca się liczbę chorych z glejakami.

Pomimo, że udział białek Nogo-A, MAG i OMgp w hamowaniu regeneracji ośrodkowego układu nerwowego był szeroko badany, dane na temat ich roli w patofizjologii guzów mózgu są skąpe. Nieliczne istniejące badania dotyczą głównie Nogo-A, a tylko jedno badanie dotyczy MAG. Biorąc pod uwagę możliwość, że białka te mogą odgrywać rolę w rozwoju guzów mózgu, nasze badanie miało na celu ocenę przydatności diagnostycznej Nogo-A, MAG, OMgp, uwalnianych do przestrzeni zewnątrzkomórkowej, u pacjentów z guzami mózgu.

W naszych badaniach wykazaliśmy, że ocena stężenia Nogo-A w ​​płynie mózgowo-rdzeniowym i MAG w surowicy była przydatna w różnicowaniu pacjentów z pierwotnym guzem mózgu od osób bez choroby nowotworowej. Odnosiło się to również do oddzielnej analizy pacjentów z guzami astrocytarnymi w porównaniu do osób bez choroby nowotworowej oraz pacjentów z guzami opon mózgowo-rdzeniowych w porównaniu do osób bez choroby nowotworowej. Prawdopodobieństwo przeżycia było znacznie większe u kobiet z wyższymi stężeniami Nogo-A w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Nasze wyniki wskazują na potencjalną przydatność oceny Nogo-A w płynie mózgowo-rdzeniowym i MAG w surowicy jako krążących biomarkerów pierwotnych guzów mózgu. Ponieważ krew jest stosunkowo łatwa do uzyskania, przyszłe badania powinny być prowadzone w celu jednoznacznego wskazania wartości oceny stężenia MAG w surowicy jako biomarkera guzów mózgu.

Autorzy pracy:

Olga M. Koper-LenkiewiczA, Anna J. MilewskaB, Joanna KamińskaA, Karol SawickiC, Robert ChrzanowskiC, Justyna ZińczukA, Joanna ReszećD, Marzena TylickaE, Ewa MatuszczakF, Joanna Matowicka-KarnaA, Zenon MariakC, Mariusz W. MuchaG, Robert PawlakG, Violetta Dymicka-PiekarskaA

1. Department of Clinical Laboratory Diagnostics, Medical University of Bialystok, ul. Waszyngtona 15A, 15-269 Białystok, Poland
    2. Department of Statistics and Medical Informatics, Medical University of Bialystok, ul. Szpitalna 37, 15-295 Białystok, Poland
    3. Department of Neurosurgery, Medical University of Bialystok, ul. M. Skłodowskiej-Curie 24a, 15-276 Białystok, Poland
    4. Department of Medical Pathomorphology, Medical University of Bialystok, ul. Waszyngtona 13, 15-269 Poland
    5. Department of Biophysics, Medical University of Białystok, ul. Mickiewicza 2A, 15-089 Białystok, Poland
    6. Department of Pediatric Surgery, Medical University of Białystok, Waszyngtona 17, 15-274 Białystok, Poland
    7. Institute of Biomedical and Clinical Science, Hatherly Laboratories, University of Exeter Medical School, Exeter, United Kingdom

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Myelin-associated proteins are potential diagnostic markers in patients with primary brain tumour