Uroczyste Posiedzenie Senatu odbyło się w Aula Magna UMB

21.06.2022 16:21

Po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią w Aula Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, 21 czerwca 2022 odbyło się uroczyste Posiedzenie Senatu Uczelni. Najważniejszą częścią wydarzenia było wręczenie dyplomów doktorom i doktorom habilitowanym. Odbyło się także przyrzeczenie doktorów oraz nominacje buławą przez JM Rektora.

W uroczystości uczestniczyło ponad 150 naukowców z 3 wydziałów, którzy zdobyli tytuły doktorów i doktorów habilitowanych w ciągu ostatnich 2 lat. Zwracając się do nominowanych, Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski powiedział m.in.: „Pragnę podkreślić, że jesteśmy dumni z Państwa osiągnięć naukowych, to także dzięki Waszej pracy jesteśmy jedną z najlepszych uczelni w Polsce.” Rektor przybliżył zgromadzonym osiągnięcia naukowe, pozyskane granty i wyniki rankingów, także światowych, w których UMB zajmuje coraz bardziej widoczną pozycję.

„Właściwe wykorzystanie potencjału naukowego i stworzenie możliwości dalszego rozwoju to zadania, którym należy sprostać w pierwszej kolejności.  Na naszej Uczelni wykorzystujemy różnorodne programy, granty, stypendia, staże naukowe, wizyty studyjne i inne formy wspomagające rozwój nauki starając się stworzyć warunki sprzyjające podnoszeniu kwalifikacji zawodowych” – stwierdził Magnificencja.

Aktualnie Uniwersytet zatrudnia 301 samodzielnych pracowników nauki, z czego 135 z tytułem profesora i 166 ze stopniem doktora habilitowanego.

JM. Rektor poinformował, że w latach 2020-2022 na UMB 159 osób uzyskało stopień doktora nauk, 35 osób stopień doktora habilitowanego - czyli prawo do samodzielnego nauczania i prowadzenia badań naukowych. Ponadto 19 nauczycieli akademickich naszej Uczelni otrzymało tytuł profesora.

W uroczystości oprócz Senatorów wzięli także udział Dziekani 3 Wydziałów UMB, którzy wręczali dyplomy doktorom i doktorom habilitowanym. W imieniu promowanych głos zabrała dr hab. Jolanta Sawicka- Powierza. Dziękowała władzom Uczelni, promotorom i pracownikom administracji za dobra współpracę, opiekę i życzliwą atmosferę. W wyrazie uznania przytoczyła również słowa A. Einsteina: „Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości”.

Na koniec swego przemówienia JM Rektor UMB powiedział: „Drodzy  Promowani,

Uniwersytet to przede wszystkim akademicka wspólnota, to przestrzeń w której wiedza
    i doświadczenie spotyka się z ambicjami i marzeniami kolejnych pokoleń.

Wartości etyczne, wysokie standardy rzetelności i etyki naukowej, to podstawy dobrych praktyk w pracy badacza, to także nieodłączny atrybut pracy naukowej. Życzę Państwu aby zachowanie tych reguł było podstawą osobistych karier, a zarazem przyczyniło się do dalszego rozwoju naszej Alma Mater. Jesteście wspaniałą wizytówką Uczelni i inspiracją dla innych.”

Uroczystość uświetnił swoim występem Chór UMB pod dyrekcją dr hab. Anny Moniuszko.

Zapraszamy do zapoznania się z informac

Dyplomy doktora habilitowanego otrzymali:

Habilitacje

Dyplomy doktorów nauk otrzymali:

Doktoraty

W okresie od 1 stycznia 2020 do 31 maja 2022

TYTUŁ NAUKOWY PROFESORA otrzymali pracownicy UMB:

Tytuł profesora w 2020 roku:

prof. dr hab. Tomasz Hryszko

prof. dr hab. Monika Karczewska-Kupczewska

prof. dr hab. Anna Tomaszuk-Kazberuk

prof. dr hab. Agnieszka Tycińska