Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Aktualności.
 • Aktualności

  UMB podpisał z Jagiellonią Białystok unikatową w skali kraju umowę o współpracy dotyczącą kierunku fizjoterapia

  15.03.2023 13:33
  Autor: Administrator UMB
  Opieka fizjoterapeutyczna, przygotowanie motoryczne i powrót po kontuzji, trening medyczny zapobiegający ponownym kontuzjom - to główne pole współpracy UMB z Jagiellonią. Uczelnia podpisała z ekstraklasowym klubem sportowym umowę o współpracy, której beneficjentami będą studenci fizjoterapii UMB oraz zawodnicy Jagielloni. 
  To unikatowa w skali kraju umowa, ponieważ niektóre uczelnie mają podobną współpracę  z klubami siatkarskimi, ale w przypadku piłki nożnej to prawdopodobnie pierwsze porozumienie obejmujące praktyki zawodowe studentów w klubie. 
  Jak zauważył prezes Zarządu Jagiellonii Białystok – Wojciech Pertkiewicz, jest to swego rodzaju inwestycja. Za kilka lat, kiedy studenci  zdobędą dyplomy i praktyczną wiedzę z zakresu medycyny sportowej być może znajdą pracę w klubie. Dr Michał Kwiatkowski – ortopeda, szef działu medycznego Jagiellonii dodał, że medycyna związana z przywracaniem zdrowia profesjonalnych piłkarzy po kontuzjach różni się od klasycznej fizjoterapii jaką poznają studenci. Dlatego niezbędne jest nabycie innych, specyficznych kompetencji.
  Prodziekan ds. Jakości Kształcenia i Programów Studiów Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB - dr hab. Mateusz Cybulski poinformował, że umowa z Jagiellonią jest odpowiedzią na zmieniające się wymagania dotyczące dydaktyki. Z punktu widzenia Uczelni, możliwość odbycia praktyk przez studentów fizjoterapii w profesjonalnym klubie piłkarskim jest atrakcyjna i przyniesie sporo korzyści w zdobywaniu praktycznej wiedzy. Mgr Katarzyna Emich – z Kliniki Rehabilitacji Dziecięcej z Ośrodkiem Wczesnej Pomocy Dzieciom Upośledzonym „Dać Szansę” zaznaczyła, że na razie praktyki wakacyjne odbędzie 15 studentów. Najbardziej zaangażowani jako bonus otrzymają możliwość pracy z I zespołem Jagielloni podczas spotkań piłkarskich  rozgrywanych w ekstraklasie.  Zajęcia będą także prowadzone z II drużyną Jagielloni i zespołem młodzieżowym.  
   
  Zajęcia studentów jednolitych studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia odbywać się będą w siedzibie Jagiellonii Białystok przy ul. Elewatorskiej. Przyniesie to obopólne korzyści. Klub zyska wsparcie w rehabilitacji zawodników, a studenci UMB zdobędą specjalne kompetencje w pracy terapeutycznej z profesjonalnymi piłkarzami w dziedzinie medycyny sportowej.  
  Współpraca klubu i uczelni dotyczy także organizacji studentom IV roku ww. kierunku do 200 godzin praktyk zawodowych. 
  W ramach umowy studenci uczestniczyć będą m.in.: w przygotowaniu piłkarzy do treningu oraz meczu, zapoznają się z procesem powrotu zawodników po kontuzji i pracą trenera przygotowania motorycznego. Co ważne, młodzi adepci fizjoterapii uczyć się będą praktycznej wiedzy pod opieką doświadczonych rehabilitantów.    
  Ogółem na UMB na kierunku fizjoterapia studiuje 430 studentów, w tym na IV roku, którego w głównej mierze dotyczy umowa – 65 osób.
   

  Więcej o kierunku fizjoterapia i UMB w linkach:

  https://www.umb.edu.pl/wnoz/fizjoterapia/o_kierunku

   

  https://www.umb.edu.pl/o_uczelni

   

  Więcej o Jagiellonii w linku:

  https://www.jagiellonia.pl/

  Powrót