Białystok PLUS rozwija współpracę z badaniem PICTURE Study - konferencja POPCORN we Wrocławiu

26.04.2024 10:58

Reprezentacja UMB na konferencji POPCORN we Wrocławiu.Reprezentacja zespołu badawczego projektu Białystok PLUS, w skład której wchodzili prof. dr hab. Karol Kamiński, dr Paweł Sowa oraz mgr Marcin Kondraciuk, uczestniczyła 25 kwietnia 2024r. w istotnej konferencji naukowej organizowanej przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, zatytułowanej „POPCORN – POPulation COhort Research Network – Badanie kohortowe – współpraca nauki z samorządem”.

Celem tego spotkania było przedstawienie i omówienie rezultatów współpracy naukowej uczelni wyższych z lokalnymi władzami samorządowymi, ze szczególnym naciskiem na dziedzinę zdrowia publicznego i zachowań zdrowotnych populacji.

Podczas konferencji szczególną uwagę poświęcono prezentacji wyników dwóch bieżących badań populacyjnych w Polsce. Pierwszym z nich było PICTURE Study, realizowane przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu we współpracy z Miastem Wrocław, drugim zaś – prowadzony przez nasz zespół – projekt Białystok PLUS. Obie inicjatywy mają na celu nie tylko zbieranie i analizę danych na temat zdrowia i zachowań zdrowotnych, ale także rozwijanie metod badawczych i aplikowanie ich w praktyce społecznej i zdrowotnej. Warto dodać, że badanie PICTURE Study otrzymuje regularne wsparcie finansowe samorządu lokalnego. We Wrocławiu powstało nawet Wrocławskie Centrum Akademickie będące łącznikiem między samorządem, a światem akademickim stworzonym i finansowanym przez miasto.

Spotkanie to stanowiło również platformę do dyskusji o znaczeniu i roli badań populacyjnych w kontekście naukowym Polski. Podkreślano, jak istotne jest budowanie i utrzymywanie międzykohortowych sieci współpracy, które umożliwiają wymianę wiedzy, doświadczeń oraz integrację metodologiczną, co z kolei wpływa na jakość i efektywność prowadzonych badań. Dzięki takim sieciom, możliwe jest tworzenie spójnych i kompleksowych baz danych, które są kluczowe dla dalszego rozwoju badań nad populacjami.

Konferencja „POPCORN” zapewniła zatem nie tylko forum do prezentacji osiągnięć naukowych, ale również sprzyjała nawiązywaniu i wzmacnianiu kontaktów między uczelniami a jednostkami samorządu terytorialnego, co jest fundamentem dla przyszłych inicjatyw badawczych i aplikacyjnych.