Nowy film z cyklu "UMB to My- opowiem Ci swoją historię"- prof. Ludwik Roch Komczyński

19.10.2022 15:20

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka serii "UMB to My- opowiem Ci swoją historię", którego bohaterem jest prof. Ludwik Roch Komczyński (1909-1970), Rektor Akademii Medycznej w Białymstoku w latach 1962-1970.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi historiami  cyklu UMB to MY - Opowiem Ci swoją historię.

Prof. Komczyński urodzony w Jaskółkach, ukończył studia w 1936 na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. W trakcie studiów zatrudniony w Zakładzie Anatomii Patologicznej UP, gdzie po dyplomie kontynuował pracę. W 1938 przyjął posadę starszego asystenta na Oddziale Chorób Wewnętrznych szpitala w Toruniu. Na początku II Wojny Światowej wrócił do Poznania, jednak z powodu wywózek polskich naukowców postanowił znów wyjechać. Udał się w podróż do Krakowa, którą ze względu na uszkodzenia torów musiał przerwać w Miechowie. Tam pozostał do końca wojny pracując w miejscowym szpitalu. Był członkiem AK, uczestniczył w tajnym nauczaniu i był kierownikiem ambulatorium PCK w Miechowie. Po wojnie wrócił do Poznania i obronił doktorat. W 1952 r. oddelegowany do utworzenia Katedry i Zakładu Anatomii Patologicznej w niedawno powstałej Akademii Medycznej w Białymstoku. Rok później otrzymał nominacje na pierwszego kierownika Katedry i Zakładu Anatomii Patologicznej oraz na Dziekana Wydziału Lekarskiego. Tytuł docenta otrzymał w 1954, a profesora w 1960. Wielokrotnie chwalony za ponadprzeciętne umiejętności organizacyjne, w 1962 wybrany został do piastowana funkcji Rektora Akademii Medycznej w Białymstoku. Rektorem był przez trzy kadencje w latach 1962-1970. Zainteresowania badawcze Komczyńskiego dotyczyły m.in. odczynowości ustroju na tworzywa sztuczne czy zaburzeń układu krążenia. Był też współzałożycielem Towarzystwa Anatomopatologów, członkiem European Society of Patology, członkiem PAN oraz wielu innych towarzystw naukowych związanych nie tylko z medycyną, ale również kulturą i sportem (Prezes Akademickiego Związku Sportowego w latach 1953-1964). W trakcie swojej pracy uhonorowany m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką AZS. Jako rektor Akademii Medycznej w Białymstoku aktywnie pracował na rzecz rozwoju uczelni. Za jego kadencji powołano Oddział Stomatologiczny na Wydziale Lekarskim, powstał Instytut Chirurgii, Instytut Chorób Wewnętrznych oraz Instytut Chorób Nerwowych i Narządów Zmysłów. Za kadencji prof. Komczyńskiego powstało Studium Języków Obcych oraz zainicjowano budowę Collegium Pathologicum. W tym czasie Akademia Medyczna w Białymstoku była również gospodarzem licznych zjazdów towarzystw naukowych, na które przybywali goście zarówno z kraju jak i z zagranicy. Trzecią kadencję na urzędzie rektora Akademii Medycznej w Białymstoku przerwała śmierć prof. Komczyńskiego 30 września 1970 roku.

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
    PROGRAM SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI - POPULARYZACJA NAUKI I PROMOCJA SPORTU MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

UMB to My – Opowiem Ci swoją historię

DOFINANSOWANIE