Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
  • Tu rodzą się odkrycia...

    Projekt prof. Roberta Buckiego z zespołem-dr Urszulą Wnorowską oraz dr inż. Piotrem Deptułą- nagrodzony w międzynarodowym konkursie sieci M-ERA.NET 3

    22.03.2024 12:01
    Autor: Dział Rozwoju i Ewaluacji
    Dziewięć projektów badawczych z udziałem naukowców z Polski zostanie sfinansowanych przez NCN w ramach konkursu M-ERA.NET Call 2023 na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące nauki o materiałach i inżynierii materiałowej. Jednym z nich jest SMARTGEL, czyli Inteligentne nanożele zawierające naturalne środki przeciwdrobnoustrojowe do zapobiegania zakażeniom dróg moczowych poprzez zakłócanie między- i wewnątrzgatunkowej komunikacji patogenów, w którym kierownikiem polskiego zespołu jest prof. dr hab. Robert Bucki z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej i Inżynierii Nanobiomedycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Koordynatorem międzynarodowego projektu jest Dr Kristina Ivanova z Universitat Politècnica de Catalunya z Hiszpanii. Projekt potrwa 3 lata, a budżet UMB wynosi 386 740 PLN.

     

    Grant został przygotowany w ramach nawiązanej współpracy Pani dr Urszuli Wnorowskiej z Universitat Politècnica de Catalunya z Hiszpanii w ramach dwumiesięcznego wyjazdu w programie ERASMUS+. Dr Urszula Wnorowska, będąc uczestniczką programu ERASMUS+, miała okazję nawiązać bliską współpracę z Dr Kristiną Ivanovą z Universitat Politècnica de Catalunya, co zaowocowało efektywnym przygotowaniem aplikacji grantowej SMARTGEL.

     

    Celem projektu SMARTGEL jest rozwój nanożeli, które mają zdolność skutecznego eliminowania drobnoustrojów chorobotwórczych i hamowania tworzenia biofilmu na cewnikach moczowych i mogą w znacznym stopniu przyczynić się do obniżenia częstości występowania zakażeń układu moczowego związanych z urządzeniami medycznym (MD-UTI). W Europie zakażenia te są odpowiedzialne za straty ekonomiczne w wysokości około 7 miliardów Euro rocznie i powodują wydłużenie czasu hospitalizacji o dodatkowe 16 milionów dni. Ponad 80% tych zakażeń wiąże się z tworzeniem biofilmu drobnoustrojów, które wykazują oporność na tradycyjne antybiotyki. SMARTGEL stanowi potencjalnie znaczący postęp w dziedzinie prewencji MD-UTI, zapewniając kompleksowe podejście do rozwiązywania tego problemu z naciskiem na zapewnienie lepszego bezpieczeństwa pacjentów, skuteczności leczenia i korzyści społecznych (znaczne obniżenie kosztów leczenia).

    Zachęcamy do zapoznania się ze streszczeniem popularnonaukowym projektu SMARTGEL

     

    Organizatorem konkursu jest sieć M-ERA.NET 3, której Narodowe Centrum Nauki jest członkiem. Finansowanie w ramach konkursu M-ERA.NET Call 2023 otrzyma łącznie 15 projektów z udziałem naukowców z Polski, 6 z nich sfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

     

    Projekt jest realizowany przez Dział Rozwoju i Ewaluacji.

     

    Dział Rozwoju i Ewaluacji

    ul. Jana Kilińskiego 1

    15-089 Białystok, Pałac Branickich

    I i II piętro głównego korpusu Pałacu Branickich: pok. 228, 319, 320 i 322

    tel. 85 686 5228, e-mail: dre@umb.edu.pl

     

    Powrót
  • Mapa Potencjału Badawczego
    Polska Platforma Medyczna
  •