Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nauka w UMB.
 • Tu rodzą się odkrycia...

  UMB otworzył Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku

  09.10.2022 14:07
  Autor: Administrator UMB
   
  To jedyna taka placówka w regionie, świadcząca kompleksową pomoc psychologiczną. W oficjalnym otwarciu tej długo wyczekiwanej, dofinansowanej z funduszy europejskich i budżetu państwa inwestycji uczestniczył m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.
  Ta inwestycja jest fundamentalnym krokiem w systemie krajowym opieki nad dziećmi – mówił Adam Niedzielski.– Uważam, że wykonaliśmy milowy krok, jeżeli chodzi nie tylko o sytuację psychiatrii w Podlaskiem, ale o sytuację psychiatrii dziecięcej w całym kraju, bo to ostatnia biała plama, jaką likwidujemy w Polsce– podsumował minister zdrowia. Naszym celem teraz jest odbudowa kadry psychiatrycznej. To jest nasze główne zadanie jako przedstawicieli Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku ­ mówił JM Rektor UMB, prof. dr hab.  Adam Krętowski.  Dobra wiadomość jest taka, że dostaliśmy dziewięć miejsc rezydenckich, a chętnych jest dużo więcej – zaznaczył.
  To jest dobry przykład współpracy instytucji rządowych z instytucjami samorządowymi. To ona pozwoliła na to, żebyśmy dziś cieszyli się z tej inwestycji. My, jako Zarząd Województwa Podlaskiego, systematycznie wspieramy dziecięcy szpital kliniczny.
  Marszałek podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt osobom – m.in. ministrowi zdrowia, władzom i pracownikom szpitala klinicznego, ale także wcześniejszemu zarządowi województwa „za ideę powstania tego centrum”. Deklarując swoje wsparcie, wyraził też nadzieję na szybki dalszy rozwój placówki.
  Budowa centrum trwała dwa lata i zakończyła się w maju br. Pierwsi niepełnoletni pacjenci już są przyjmowani – na ten moment na oddziale jest ich 13.
  Z kolei Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zwrócił uwagę, że powstanie centrum usprawni pracę wszystkich oddziałów w szpitalu.
  – Pacjenci trafiają do nas z różnymi schorzeniami i bardzo często wymagają konsultacji psychologicznej. Do tej pory nie mieli możliwości skorzystania z takiej pomocy. Cieszymy się, że do naszego zespołu dołączyli koledzy psychiatrzy i będą nas wspierać – mówił.
  Radości z finalizacji przedsięwzięcia nie kryła też prof. Anna Wasilewska, dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Jak zaznaczyła, „od 1 października w zasadzie skończył się problem z hospitalizacją dzieci z problemami psychicznymi”. Z kolei Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zadeklarował, że jako publiczny płatnik, NFZ będzie tę inwestycję finansował.
  Z punktu widzenia psychiatry wypowiedział się prof. dr hab. Napoleon Waszkiewicz, ordynator części dla dorosłych, który dowodził, jak istotne w momencie kryzysu psychicznego jest poczucie własnej wartości i warunki, w jakich przyjmowani są pacjenci. W podobnym tonie wypowiadał się dr Jacek Bida, ordynator części dziecięcej.
  My teraz musimy rozpoznać potrzeby naszych pacjentów, nauczyć ich, jak zrozumieć siebie i nauczyć ich bliskich rozumieć dzieci – podkreślił.
   
  Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 40 mln zł. Niemal 23 mln zł pochodzi z budżetu państwa, 17 mln zł to dofinansowanie z funduszy europejskich, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Centrum Psychiatrii USK i UDSK ma cztery kondygnacje (trzy nadziemne, jedną podziemną) o łącznej powierzchni całkowitej ponad 5 tys. mkw. Parter podzielony jest na dwie części z osobnymi wejściami: dla dzieci i dla dorosłych. I piętro zarezerwowane jest za to w całości dla małych pacjentów, II – dla pełnoletnich. Dostępnych jest 28 łóżek w Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK oraz 40 w Centrum Psychiatrii Osób Dorosłych USK.
  W otwarciu Centrum Psychiatrii udział wzięli także: przedstawiciele sejmu i senatu, wojewoda podlaski, radni wojewódzcy, władze i pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i przedstawiciele wykonawców inwestycji.
  Powrót
 • Mapa Potencjału Badawczego
  Polska Platforma Medyczna
 •