Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Prawo Medyczne i Bioetyka .
  • Ostatnia zmiana 20.04.2018 przez Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu

    Prawo Medyczne i Bioetyka

     

    Szanowni Państwo,

     

    Aktualną tendencją rozwojową wyższego szkolnictwa medycznego w Polsce jest przekształcanie Akademii Medycznych w Uniwersytety Medyczne. Jest to spowodowane w sposób oczywisty interdyscyplinarnością wielu dziedzin nauki i życia. Jedną z najważniejszych takich dziedzin jest prawo, w tym prawo medyczne. Wyznacza ono ramy działania zawodów medycznych, dotyczy granic postępu medycyny, reguluje zagadnienia dotyczące podmiotowości człowieka wobec rozwoju biologii i medycyny. Wymienione kwestie są tylko fragmentem stosunków społecznych, których dotyczy prawo. Jest ono swoistą, bywa, że niedostrzegalną, determinantą postępowania w procesie leczenia, wykonywania świadczeń zdrowotnych, jak również prowadzenia badań medycznych.

    Studia podyplomowe „Prawo Medyczne i Bioetyka” są przyszłościowym kierunkiem kształcenia zarówno kadry medycznej, jak również środowiska prawniczego zainteresowanego pracą w obszarze opieki zdrowotnej.

    Proponowane studia podyplomowe wpisują się w cel statutowej działalności Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jakim jest kształcenie studentów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Opisywane studia będą miały charakter interdyscyplinarny, a więc umiejętnie połączone zostaną w ramach programu studiów trzy dyscypliny naukowe – prawo, filozofię i zdrowie publiczne. Studia obejmą zagadnienia z: podstaw prawa medycznego, odpowiedzialności zawodowej, zasad wykonywania zawodów medycznych, etyki zawodowej oraz prawa i bioetyki wobec nowych procedur medycznych. Utworzenie studiów podyplomowych z prawa medycznego i bioetyki jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom absolwentów medycznych i humanistycznych uczelni wyższych.

    Absolwent będzie posiadał wiedzę z zakresu prawa medycznego i bioetyki umożliwiającą wykonywanie zawodu zgodnie z obowiązującymi standardami zawodowymi (w tym zasadami deontologii zawodowej) oraz prawami pacjenta. Będzie posiadał również kompetencje do oceny zgodności z aktualnym stanem prawnym powszechnie stosowanych praktyk przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Dla personelu medycznego zdobyte kwalifikacje umożliwią dostosowanie zasad wykonywania zawodu do obowiązujących norm prawnych, natomiast dla przedstawicieli zawodów prawniczych – umożliwią zatrudnienie w placówkach zajmujących się udzielaniem świadczeń zdrowotnych, a w ramach praktyk prywatnych – możliwość rozszerzenia oferty świadczonych usług.

                                                                                                                          Serdecznie zapraszam!

                                                                                                                          dr hab. Adam Górski, prof. UJ

                                                                                             Kierownik Studiów Podyplomowych "Prawo Medyczne i Bioetyka"