70 lat SCR Radiosupeł

21.09.2021 13:29
    logotyp Studenckiego Centrum Radiowego Radiosupeł. Saksofonista i napis sce radiosupeł.
    „Dobry wieczór, słuchacie Studenckiego Centrum Radiowego Radiosupeł, przy mikrofonie gości was…”.
    Takie słowa już 70 lat wybrzmiewają w murach naszej Alma Mater. Niegdyś w budynku Pałacu Branickich, potem w dwóch malutkich pomieszczeniach Domu Studenta Nr 1, obecnie pod tym samym adresem, ale już w nowocześnie wyposażonych studiach nagraniowych. Utworzone w 1951 roku przy Akademii Medycznej w Białymstoku Studenckie Centrum Radiowe „Radiosupeł” jest najstarszą i nadal działającą rozgłośnią radiową prowadzoną przez studentów w Polsce. Historia Supła dzielnie biegnie (k)roczek za naszą Uczelnią i wraz z rozwojem niegdyś Akademii Medycznej w Białymstoku również radio zmieniało się i dostosowywało do adeptów medycyny. W pierwszych latach działalności radio tworzyli przyszli lekarze. Wraz z utworzeniem ponad 40 lat temu drugiego wydziału, do grona Supłowców zaczęli dołączać przyszli analitycy medyczni i niedługo po nich farmaceuci. Obecnie wśród Starych Supłowców znajdziemy przedstawicieli wszystkich kierunków, jakie można studiować na 3 Wydziałach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
    Supeł od zawsze tworzyli ludzie z pasją i pomysłem na życie wykraczającym poza schemat „bądź grzecznym dzieckiem, dobrym uczniem, wzorowym studentem, przykładnym obywatelem”. Chcieli robić coś jeszcze, rozwijać swoje pasje, nadawać brzmienie swoim pomysłom i zainteresowaniom. I brzmieli. Również w czasach, kiedy indywidualność, pomysłowość i szczerość w swoich działaniach nie była popularna i bezpieczna. „Supeł był jedynym radiem nie podlegającym komunistycznej cenzurze” – tak określano SCR w Rozgłośni Polska „Wolna Europa”. Niestety, wielu z tych starych audycji i zebranych materiałów nie dane będzie odsłuchać współczesnym słuchaczom. Jak opowiadają Starzy Supłowcy „pewnego dnia przyszli szarzy panowie w smutnych garniturach i zabrali wszystko nad czym pracowaliśmy od wielu lat”. Ale Supeł się nie poddał, i kiedy tylko wznowiono działalność nadal nagrywano reportaże, tworzono słuchowiska i w eter trafiały wiadomości z życia studentów, uczelni i otaczającego ich świata.
    W pierwszych latach działalności SCRu wszystkie sprzęty i materiały, na których pracowali były „zdobywane” i dostosowywane do potrzeb pracy radiowców-amatorów, jakimi przecież byli pierwszy twórcy Radiosupła. Jak wspominają nasi Starzy: „nie mieliśmy takich możliwości jak Wy teraz, w tamtych latach zdobycie dobrego mikrofonu czy magnetofonu było bardzo trudne, pracowaliśmy na tym co udało się od kogoś pożyczyć, przerobić, naprawić to co ktoś inny spisał na straty. Nie było Internetu, w którym można by znaleźć instrukcje obsługi czy naprawy, uczyliśmy się sami, często na błędach, ale dzięki temu sukcesy smakowały jeszcze bardziej”. A sukcesami mogli się pochwalić. Tworzona co roku przez członków Radiosupła Szopka Noworoczna była wydarzeniem, na które oczekiwało wielu zainteresowanych. I było na co czekać, bo wielokrotnie audycja ta wygrywała ogólnopolskie konkursy. Supłowcy w magiczny niemal sposób znajdowali czas, by jakże trudną naukę na kierunkach medycznych łączyć z muzyką, śpiewem, teatrem czy kinem, by pojawiać się w ciekawych miejscach albo zapraszać interesujących ludzi do zielonego studia nagrań w akademiku. Siedzibę Radiosupła odwiedziło wielu muzyków i zespołów grających najróżniejsze gatunki muzyczne, udało się nawet jednego roku zorganizować nagranie orkiestry dętej! Na audycjach przy mikrofonach zasiadali najróżniejsi goście – poeci, malarze, specjaliści wielu dziedzin związanych z dziedziną naszych studiów i nie tylko. Tematyka materiałów realizowanych na antenie Radiosupła zawsze odpowiadała zainteresowaniom i tworzących i słuchaczy. Obecnie zmieniło się jedynie to, że Supeł przeniósł się z eteru do internetu, jednak pasja i chęć tworzenia czegoś ciekawego jest związana z Supłem na dobre.
    Nadrzędną zasadą obowiązującą w Suple zawsze była wolność przedstawiania siebie i swoich poglądów, zarówno w treści jak i formie. Pielęgnowano też pomysłowość, kreatywność, potrzebę tworzenia i odkrywania. Może dlatego wśród Starych Supłowców jest wiele osób z tytułami od doktora do profesora. Wielu z nich nadal z powodzeniem łączy obowiązki już zawodowe z zamiłowaniami rozpoczętymi jeszcze w czasie studiów, nie odkładając na zbyt długo pióra czy też pędzla. W Izbach Lekarskich w Białymstoku od wielu lat pod czułym okiem Anny Jakubowskiej, Supłówki od lat pełniącej funkcję przewodniczącej Komisji Kultury OIL, organizowane są wystawy, koncerty i wernisaże, na których niejednokrotnie swoje prace prezentowali również byli Supłowcy.
    Dziś świętujemy 70tą rocznicę działalności. Na spotkaniu jubileuszowym nie zabraknie uścisków, śmiechu i historii z lat minionych. Wspominać będziemy Ryszarda Szewczyka – „ojca Radiosupła”, jak i 46 kolejnych kierowników. W opowieściach znowu pojawią się ci, co odeszli, ale na nowo odżyją też obrazy z tych siedmiu dekad związanych wspólnymi pasjami, przyjaźniami, poprzeplatanych wyjątkowymi chwilami i studencką codziennością. Bo przecież „Supłowcem zostaje się na całe życie!”.

Oficjalne spotkanie z okazji 70-lecia SCR Radiosupeł odbyło się 25 września 2021 o godz. 16:00 w Aula Magna UMB w Pałacu Branickich. W programie między innymi:

Koncert Usta milczą, dusza śpiewa...." Soliści scen polskich: Magdalena Abłażewicz - sopran, Krzysztof Gryniewicki - baryton, Halina Teliga - fortepian

Pokaz filmu Ed Kowalczyka Dwa dni, jedna noc"

Zapraszamy również do przejrzenia Kroniki SCR Radiosupeł

Kierownicy SCR Radiosupeł