Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach.
  • Ostatnia zmiana 15.01.2024 przez Centrum Medycyny Doświadczalnej

Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach

Lokalna Komisja Etyczna ds. Doświadczeń na Zwierzętach - skrót LKE

• Lokalizcja LKE, której podlega Białystok i Białowieża

Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie

Wydział Medycyny weterynaryjnej

ul. Oczapowskiego 13/4

• Skład członków LKE znajduje się na stronie pod linkiem:

• Wnioski należy składać u sekretarza komisji:

Anna Piękos

Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie

Wydział Medycyny weterynaryjnej

ul. Oczapowskiego 13/4

e-mail: lke@uwm.edu.pl

Tel: (89) 523 39 82

• Dokumenty wymagane do ubiegania się o zgodę na przeprowadzenie doświadczeń na zwierzętach pod linkiem:

• Terminy zebrań LKE, jak wiele innych praktycznych informacji dotyczących składania wniosków znajduje się pod linkiem:

• Rola Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt w CMD

W związku z nałożeniem na działające u użytkowników, hodowców i dostawców zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych zespoły ds. dobrostanu zwierząt obowiązku opiniowania lub zatwierdzania wniosków o wyrażenie zgody na przeprowadzenie doświadczenia na zwierzętach przed ich złożeniem do LKE należy:

1. Przesłać wniosek w formie elektronicznej na adres członka zespołu ds. dobrostanu zwierząt agnieszka.popielska@umb.edu.pl lub papierowej w sekretariacie CMD w celu opiniowania wniosku.

2. Wnioski będą rozpatrywane w terminie 7 dni roboczych od daty wpływu.

3. CMD nie ponosi odpowiedzialności z tytułu nie dotrzymania terminu wpływu wniosku do LKE przez wnioskującego.

4. W CMD wnioski są opiniowane.

5. Osoba upoważniona za podpisanie opinii we wniosku do LKE w imieniu Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt: Aneta Czeladko lub Agnieszka Popielska.

6. Osoba odpowiedzialna za podpisywanie we wniosku do LKE opisu dobrostanu zwierząt: Aneta Czeladko

7. Wszystkie wnioski przekazane do opiniowania przez Zespół ds. Dobrostanu Zwierząt mają charakter poufny. Wszyscy członkowie zespołu zobowiązani są do zachowania w tajemnicy informacji zawartych we wniosku oraz do niewykorzystywania tych informacji do celów niezwiązanych z pracami Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt.

8. W przypadku, gdy wniosek wymaga zasugerowanych zmian, poprawek, modyfikacji zobowiązuje się wnioskodawcę do naniesienia zmian. Wnioskujący nanosi poprawki w innym kolorze, tak aby członkowie Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt widzieli wprowadzone modyfikacje i odsyła ponownie wniosek do opiniowania.

9. Brak ustosunkowania się do wytycznych Zespołu ds. Dobrostanu Zwierząt spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.

10. Zespół ds. Dobrostanu Zwierząt w/w rolę spełnia zgodnie z Ustawą z dnia 15 stycznia 2015 roku o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych (Dz.U.2021 poz. 1331 ze zm.), zmienionej ustawą z dnia 17 listopada 2021 roku o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wykorzytywanych do celów naukowych lub edukacyjnych (Dz.U.2021 poz. 2338).