Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. A gdyby w bibliotece nie było książek.
 • Ostatnia zmiana 27.07.2016 przez Medyk Białostocki

  A gdyby w bibliotece nie było książek

  Na przełomie czerwca i lipca Biblioteka Główna UMB była organizatorem XXXIV Konferencji Problemowej Bibliotek Medycznych „Biblioteka przyszłości”.

  Na trzy dni do Białegostoku przyjechało prawie 120 osób z Polski, ale też Białorusi, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. To najważniejsze „biblioteczne” wydarzenie w roku.

  Rozmawiano o tym co czeka biblioteki (nie tylko medyczne) w przyszłości. Przedstawiciele wydawnictw co raz śmielej przechodzą w świat wirtualny i przygotowują platformy internetowe do korzystania z wszelkich wydawnictw. Okazało się bowiem, że naukowcy wyszukujący potrzebną literaturę do badań tracą na to aż 23 proc. swojego czasu. Wykorzystując nowoczesne narzędzia można to zrobić o wiele szybciej.

  Bibliotekarze stoją teraz przed dylematem. Muszą zdecydować jaki będzie ich użytkownik w niedalekiej przyszłości. Czy realizować modny ostatnio pomysł „biblioteka bez książek” i skupić się tylko na dostępach „on line” do wszelkich wydawnictw, czy pozostać jeszcze przy tradycyjnym „papierowym” dostępie i rozwijać wszelkie nowinki stopniowo. Wszelkie badania użytkowników wskazują na to, że rośnie liczba osób, która wymaga co raz większego dostępu do wydawnictw za pośrednictwem internetu. Z drugiej strony nadal jest spora grupa osób, która nie wyobraża sobie pracy bez używania papierowych książek.

  Podczas trzydniowego pobytu w UMB, goście mieli okazję zwiedzić Białystok, Supraśl, czy poznać regionalne smaki.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.