Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Szpital kliniczny gra z Jagiellonią Białystok .
  • Ostatnia zmiana 09.02.2018 przez Medyk Białostocki

    Szpital kliniczny gra z Jagiellonią Białystok

    Lekarze i specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku będą się troszczyć o zdrowie piłkarzy Jagiellonii Białystok. Klub i szpital podpisały stosowne porozumienie.

    Współpraca Jagi ze szpitalem trwa już kilka lat. W Centrum Badań Klinicznych przed każdą rundą rozgrywek zawodnicy przechodzą serię badań diagnostycznych i testów. Wszystko po to, by ocenić ich stan zdrowia, poziom wytrenowania, moc, progi tlenowe, czy też by sztab szkoleniowy mógł odpowiednio dobierać im obciążenia treningowe. Ta wiedza jest też potrzebna samym zawodnikom, by wiedzieli, jak mają odpoczywać, czy jak suplementować swój organizm. Nawet lekarz piłkarzy Krzysztof Koryszewski jest na co dzień pracownikiem szpitalnej Kliniki Ortopedii i Traumatologii.

    Dla lekarzy i specjalistów ze szpitala wyniki diagnostyczne piłkarzy służą do dalszych analiz oraz publikacji naukowych. Poza tym traktowane są jako próba kontrolna i wzorzec odniesienia dla osób chorych. Centrum na co dzień zajmuje się badaniami nad otyłością i cukrzycą, a także szuka sposobów na skuteczną walkę z nimi. Problem jest ogromny, bo nadwaga jest już uważana za chorobę cywilizacyjną.

    Podpisane porozumienie rozszerza dotychczasową współpracę o kompleksowe dbanie o zdrowie piłkarzy całej Jagiellonii wraz z Akademią Piłkarską. Zarówno jeżeli chodzi o leczenie urazów, jak też późniejszą rehabilitację. A w razie skomplikowanych kontuzji klub będzie mógł korzystać z kontaktów naukowych pracowników szpitala i konsultować te przypadki z ekspertami na całym świecie. CBK współpracuje np. z lekarzem niemieckiej kadry narodowej.

    - Analiza wysiłku piłkarzy, ich poziomu wytrenowania jest szalenie istotna w profesjonalnym sporcie. To wszystko później przekłada się na wynik na boisku. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć jak trenować, żeby nie przeciążać organizmu. Czasami warto odpuścić treningi biegowe, bo na pewnym etapie mogą one wręcz zaszkodzić piłkarzom - powiedział prof. Adam Krętowski, rektor UMB, ale jednocześnie kierownik Centrum Badań Klinicznych.

    Jak wskazuje rektor przyczyną ostatnich zwolnień trenerów w ekstraklasie mogły być właśnie błędy w przygotowaniu fizycznym piłkarzy. Ich przetrenowanie przekładało się na gorsze wyniki zespołu.

    - To bardzo ważna umowa dla Jagiellonii, bo do zdrowia naszych zawodników przykładamy ogromną wagę. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku to placówka z najlepszymi specjalistami i sprzętem. Badania, jakie tu przechodzą nasi piłkarze, odbywają się w podobnym standardzie i na podobnym sprzęcie do tego, z jakiego korzystają kluby w niemieckiej Bundeslidze - tłumaczy Agnieszka Syczewska, wiceprezes zarządu Jagiellonii Białystok.

    - Jagiellonia to najlepsza drużyna piłkarska w Polsce, to szanowana i uznana marka. Ta umowa przyniesie korzyści obu stronom - dodał Marek Karp, dyrektor szpitala uniwersyteckiego.

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku to jedna z największych i najnowocześniejszych takich placówek w Polsce. Ma najwyższy poziom referencyjności. Właśnie kończy się jego gruntowna modernizacja i rozbudowa, która pochłonęła przeszło 500 mln złotych. Szpital jest też zapleczem naukowym i dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na co dzień pracuje tu ponad 2 tys. osób i szkoli się ok. tysiąca studentów różnych kierunków medycznych UMB.

    bdc

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.