Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Fantomy do karmienia.
 • Ostatnia zmiana 09.10.2023 przez Medyk Białostocki

  Fantomy do karmienia

  Fundacja Nutricia przekazała UMB fantomy do zakładania sond żywieniowych u pacjentów dorosłych i u dzieci oraz symulator odczuć starczych. Na tym sprzęcie szkolić się będzie ok. 1,7 tys. studentów.

  Założenie sondy żywieniowej to nie lada wyzwanie dla początkującego lekarza czy pielęgniarki. Studenci tej czynności uczą się głównie teoretycznie. Wykładowcy sami przyznają, że w zasadzie nie ma możliwości, by móc poćwiczyć tę czynność przy prawdziwym pacjencie. Od teraz w Centrum Symulacji Medycznych UMB będzie można ćwiczyć do woli: są dwa fantomy „dorosłe” i jeden dziecka. Wszystkie służą do nauki żywienia enteralnego, z możliwością założenia sondy nosowo-żołądkowej i obsługi gastrostomii.

  Zajęcia z leczenia żywieniowego będą prowadzić wykładowcy z Kliniki Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych, Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia, Alergologii i Pulmonologii, II Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej, Kliniki Neurologii, Kliniki Geriatrii. Da to w sumie 1,7 tys. studentów.

  Niedożywienie pacjentów w polskich szpitalach jest poważnym problemem. Badania wykazują, że ponad 30 proc. pacjentów jest niedożywionych już podczas przyjęcia do szpitala, a u dalszych 20-30 proc. niedożywienie pogłębia się podczas pobytu w szpitalu. Przy czym niedożywienie traktuje się jako jeden z czynników ryzyka niepowodzeń w procesie zdrowienia.

  Ciekawostką jest za to specjalny kombinezon, w którym studenci będą mogli się poczuć jak osoby starsze. Nie ma w nim żadnej elektroniki. Rękawy i nogawki są specjalnie obciążone, stawy w łokciach i kolanach usztywnia się opaskami, dodatkowo zakłada się specjalne okulary, które zniekształcają i ograniczają widzenie. To wszystko sprawia, że traci się pewność poruszania, do tego każdy ruch wymaga większego wysiłku, a przeczytanie gazety staje się ogromnym problemem.

  UMB jest piątą uczelnią medyczną w Polsce korzystającą z grantu edukacyjnego Fundacji Nutricia. Fundacja dodatkowo na bieżąco będzie przekazywała sprzęt eksploatacyjny potrzeby do obsługi fantomów. Dodatkowo studenci i naukowcy z UMB będą mogli aplikować o granty badawcze wspierane przez Fundację.

  bdc

   

   

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.