Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowy rezonans magnetyczny: najlepszy z najlepszych.
  • Ostatnia zmiana 22.07.2022 przez Medyk Białostocki

    Nowy rezonans magnetyczny: najlepszy z najlepszych

    W USK zainstalowano najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w Polsce. Zgodnie z deklaracjami producenta, wiodącej na rynkach światowych firmy Siemens Healthineers, aparatu w takiej konfiguracji nie ma żadna placówka w naszym kraju.

    To, co wyróżnia to urządzenie, to najnowszej generacji cewki BioMatrix, wykorzystanie algorytmów ZOOMit PRO, LiverLab, Native oraz wysoce specjalistycznych, opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp. Należy podkreślić, że aparat ten może wykonać najbardziej skomplikowane i zaawansowane badania rezonansu magnetycznego. Biorąc pod uwagę fakt, że pracownia jest prowadzona przez Spółkę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pacjenci i naukowcy otrzymali do dyspozycji wspaniałe narzędzie, które podniesie jeszcze bardziej potencjał podlaskiej medycyny.

    Wysoka jakość badań

    W aparacie, który został zainstalowany w USK zastosowano szereg wysoce innowacyjnych rozwiązań, części z nich nie posiada żaden rezonans magnetyczny w Polsce. MAGNETOM Sola to pierwszy na świecie 1,5 teslowy aparat z technologią BioMatrix, która umożliwia przebadanie każdego pacjenta w dowolnym zakresie. Urządzenie dopasowuje się do różnic anatomicznych, fizjologicznych i patologicznych poszczególnych pacjentów, eliminując wszystkie niepożądane skrajności. Dzięki innowacyjnym aplikacjom oraz technologii BioMatrix system zapewnia dostęp do badań tym pacjentom, którzy byli z nich wykluczeni ze względu na stan zdrowia lub złożoność badania. Dzięki wbudowanym czujnikom oddechu BioMatrix Sensors, MAGNETOM Sola umożliwia szybkie i precyzyjne wykonanie badań wymagających bramkowania oddechowego. Aparat zapewnia najwyższej jakości obrazy dzięki technologiom Deep Resolve Gain i Deep Resolve Sharp. Pierwsze rozwiązanie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji (AI) umożliwiające krótszy czas skanowania i wyższej rozdzielczości przy jednoczesnej kompensacji strat. Druga technika wykorzystuje głębokie uczenie (DL) umożliwiające poprawę jakości obrazów poprzez zwiększenie ostrości i eliminację artefaktów oraz uzyskanie doskonałej jakości obrazów. MAGNETOM Sola wyposażony jest dodatkowo w oprogramowanie zapewniające szybkie i właściwe rozpoznanie zmian i sprawdzenie efektywności wdrożonej terapii, co optymalizuje czas trwania całego procesu leczenia. W ramach inwestycji zwiększono również możliwości analizy obrazów, jakie są wykonywane. Zainstalowano nową wersję serwera postprocesingowego Syngo.via, który wspiera lekarzy w procesie stawiania prawidłowej diagnozy. Dzięki temu możliwe jest zaawansowana ocena badań mózgu, serca i ich innych okolic.

    Większe możliwości diagnostyczne i naukowe

    Jak zostało to już zaznaczone, Magnetom SOLA, który został zainstalowany w USK posiada konfigurację, jakiej nie ma żaden aparat w Polsce. Spółka wykupiła większość opcji, jakie oferował dostawca, tak aby móc realizować wysokiej jakości badania, a tym samym zadbać o pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu, którzy często potrzebują niestandardowej diagnostyki. Tak jak w pracowni BioSkaner przy ul. Żurawiej, również w USK technicy i lekarze mają pełen dostęp do protokołów badań. Mogą je dowolnie modyfikować i dostosowywać do potrzeb każdego pacjenta i projektu naukowego. Spółka zadbała również, aby wsparcie aplikantów Siemensa było nieograniczone, co więcej, prowadzone są ustalenia w zakresie wspólnych projektów naukowych z firmą Siemens Healthineers. Oznacza to de facto, że możliwości diagnostyczne i naukowe aparatury jaką posiadamy są niemalże nieograniczone.

    Wskazane powyżej rozwiązania to nie tylko wysokiej jakości obrazy. W aparacie zastosowano gantrę o szerokości 70cm, w porównaniu do 60 cm, jakie znajdują się aparacie mMR Biograph, który ulokowany jest przy ulicy Żurawiej. Tym samym pacjenci mają więcej przestrzeni, co pozwala na badanie osób z otyłością.

    Badania całego ciała

    Zainstalowany aparat Magnetom SOLA został wyposażony w pełen zestaw cewek do obrazowania każdej okolicy ciała. Cewka to nic innego jak opcjonalne wyposażenie każdego urządzenia, dedykowana do danego obszaru anatomicznego znacząco poprawia jakość obrazu oraz komfort w pozycjonowaniu pacjenta. Rezonans magnetyczny zainstalowany w USK został wyposażony w komplet takich cewek, co umożliwia wykonywanie badań całego ciała. W związku z tym po raz pierwszy w ofercie pracowni BioSkaner pojawiły się badania oparte na protokole OncoRads, który został wypracowany przez towarzystwa onkologiczne. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do wysokiej jakości badań przesiewowych.

    Pełna oferta diagnostyczna

    Aparat Magnetom SOLA został zainstalowany w budynku H Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego i już wykonuje wysoce specjalistyczne badania na rzecz pacjentów hospitalizowanych w szpitalu oraz pacjentów prywatnych. Aparat będzie również wykorzystywany w celach naukowych przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i wszystkie jednostki zainteresowane współpracą. Dzięki instalacji nowoczesnego 1.5T rezonansu magnetycznego pracownia BioSkaner zwiększyła swoje możliwości diagnostyczne. Do dyspozycji pacjentów, oprócz badań rezonansu magnetycznego realizowanych w USK, są również badania USG oraz wysoce zaawansowane badania PET, które realizowane są placówce zlokalizowanej przy ul. Żurawiej. W odniesieniu do samego rezonansu magnetycznego BioSkaner dysponuje w tej chwili aparatami o sile pola 1.5T i 3T. W ten sposób możliwości diagnostyczne i naukowe są nieograniczone.

    Współpraca

    Zainstalowany aparat ma znacznie szersze możliwości, niż te aktualnie wykorzystywane w procesach klinicznych. Dlatego też zapraszamy wszystkich do współpracy zarówno w obszarach klinicznych, jak i naukowych. Nadzór nad jakością prowadzonych badań zapewniają: dr n. med. Bożena Kubas, Wojewódzki Konsultant ds. Radiologii i jednocześnie Kierownik Zakładu Radiologii oraz dr n. med. Radosław Zawadzki, który został koordynatorem w obszarze klinicznym nowego aparatu. Współpracę naukową nadzoruje dr n. med. Adam Garkowski. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

    Daniel Górski, BioSkaner

  • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.