Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Innowacyjna operacja skoliozy w UDSK.
 • Ostatnia zmiana 07.12.2018 przez Medyk Białostocki

  Innowacyjna operacja skoliozy w UDSK

  Pokazowy zabieg chirurgiczny korekcji skoliozy dziecięcej z wykorzystaniem rosnących prętów magnetycznych przeprowadziła w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej UDSK profesor Annalise Noelle Larson z USA.

           Profesor jest światowej sławy specjalistką ortopedii dziecięcej. Pracuje w wiodącym na świecie ośrodku chirurgii ortopedycznej Mayo Clinic w Rochester. Dyplom medyczny uzyskała na „University of Washington School of Medicine” w Seattle, natomiast staż z chirurgii ortopedycznej ukończyła w Mayo Clinic w Rochester. Ukończyła także Edwards Fellowship w zakresie ortopedii pediatrycznej i skoliozy w Texas Scottish Rite Hospital for Children w Dallas w Teksasie.

  Prof. Larson gościła w Białymstoku w dniach 16 i 17 października. Podczas swojego pobytu wykonała pokazową operację skoliozy u 10-letniej dziewczynki w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Wygłosiła też wykład w wypełnionej po brzegi Aula Magna UMB dla lekarzy i studentów: „New Trends in Pediatric Surgery and Scoliosis Care in the US”.

           Obszary o szczególnym znaczeniu dla dr Larson obejmują skoliozy, w tym wczesnodziecięce oraz pozostałe deformacje kręgosłupa, choroby okresu dziecięcego stawu biodrowego, mózgowe porażenie dziecięce i deformacje stopy. Aktywnie bierze udział w wielu badaniach klinicznych, w tym w MIMO Clinical Trial and Children’s Spine Registry.

           Jej dorobek kliniczny i naukowy uzyskał kilkanaście nagród najważniejszych organizacji zajmujących się ortopedią pediatryczną. Pełni funkcję recenzenta w 7 znamienitych naukowych czasopismach z dziedziny ortopedii. Kilkaset wystąpień na międzynarodowych kongresach i konferencjach, ponad 100 artykułów w recenzowanych naukowych czasopismach oraz współautorstwo w 7 podręcznikach odzwierciedlają niezwykłą aktywność Profesor Noelle Larson.

  Gość z Ameryki przyjechała do Białegostoku na zaproszenie Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

  mt    

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.