Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowa stacja dializ w USK.
  • Ostatnia zmiana 25.06.2018 przez Medyk Białostocki

Nowa stacja dializ w USK

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym została otwarta nowoczesna stacja dializ. Znajduje się tu 18 stanowisk z aparatami do hemodializ tzw. „sztucznych nerek”.

Dializa to proces oczyszczania krwi ze zbędnych składników przemiany materii. Jest konieczna, jeśli nerki nie pracują lub pracują wadliwie. Najpopularniejszą metodą dializoterapii jest hemodializa. Wymaga wizyty w szpitalu. Pacjent zostaje tu „podłączony” do aparatury, która przez około 4-5 godzin filtruje krew.

Stacja dializ w USK wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Będą z niej mogli korzystać mieszkańcy Białegostoku z chorobami nerek, jak również doraźnie hospitalizowani w USK oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Pacjenci przewlekle hemodializowani będą mieli możliwość skorzystania na miejscu z pełnego zaplecza diagnostyczno - terapeutycznego, jakie oferuje szpital o najwyższym stopniu referencyjności.

- Pacjenci naszej stacji dializ objęci będą kompleksową opieką specjalistyczną, od wytworzenia dostępu naczyniowego, poprzez jego właściwe monitorowanie, a także leczenie powikłań sercowo-naczyniowych, zaburzeń metabolicznych i infekcyjnych - tłumaczy dr hab. Tomasz Hryszko, kierownik II Kliniki Nefrologii z Oddziałem Leczenia Nadciśnienia Tętniczego z Pododdziałem Dializoterapii. - Stacja dializ to takie brakujące ogniwo w całym systemie. W USK, jako jedynym miejscu na Podlasiu, prowadzony jest program transplantacji nerek, działa Regionalny Ośrodek Kwalifikacyjny, tu przeprowadzane są operacje przeszczepiania nerek, tu trafiają pacjenci z powikłaniami po transplantacji wymagający dializoterapii zarówno we wczesnym jak i późnym okresie pooperacyjnym.

Pacjentami opiekować się będzie wykwalifikowany zespół lekarsko-pielęgniarski pod kierunkiem dr Ireny Głowińskiej.
    W nowo otwartym ośrodku będzie mogło się leczyć ok. 150 pacjentów w najbardziej zaawansowanym stadium choroby nerek, wymagających hemodializoterapii. Będą przyjmowani na trzy zmiany. Jednak w zależności od potrzeb jest możliwość uruchomienia nawet zmiany nocnej.

Najczęstszą przyczyną przewlekłej niewydolności nerek jest nefropatia cukrzycowa, przewlekłe kłębuszkowe zapalanie nerek oraz nefropatia nadciśnieniowa.

km