Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowa pracownia endoskopii w UDSK.
  • Ostatnia zmiana 03.04.2019 przez Medyk Białostocki

Nowa pracownia endoskopii w UDSK

W końcu lutego uruchomiono nową pracownię endoskopową w szpitalu dziecięcym. Wykonywane będą tu takie badania jak gastroskopia i kolonoskopia, czy bronchoskopia.

Wcześniej pracownia funkcjonowała na V piętrze przy Klinice Gastroenterologii. Po modernizacji przeniesiono ją na I piętro, w pobliże oddziału intensywnej terapii. Pracownia składa się z dwóch sal zabiegowych, przebieralni oraz pomieszczeń sanitarnych. Będą tu teraz wykonywane badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

- Ze strony gastrologicznej będą tu robione badania endoskopowe dotyczące górnego odcinka przewodu pokarmowego, a więc przełyku, żołądka, dwunastnicy, czyli tzw. gastroskopie oraz kolonoskopie, czyli badania dotyczące dolnego odcinka przewodu pokarmowego - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prof. Dariusz Lebensztejn, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii UDSK

To też w tej pracowni będą robione bronchoskopie, kiedy trzeba będzie usunąć ciało obce z oskrzeli. Najczęściej dzieci połykają monety i drobne elementy zabawek. Jednak najbardziej niebezpieczne są połknięte baterie.

W zeszłym roku w klinice przeprowadzono prawie 800 badań endoskopowych przewodu pokarmowego u dzieci. Nowa pracownia pozwoli zwiększyć liczbę pacjentów. Teraz możliwe będzie przyjmowanie większej liczby pacjentów.

Projekt zrealizowany został z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji to 11 783 870, 94 zł (dotacja - 10 016 290,29 zł ). Obejmował przebudowę trzech zakładów - Kliniki Neurologii i Rehabilitacji, Kliniki Pediatrii i Nefrologii oraz przebudowę i reorganizację Oddziału Anastezjologii i Intensywnej Terapii wraz z Pracownią Endoskopową.

bdc