Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wspominamy tych, którzy odeszli 2017.
 • Ostatnia zmiana 28.12.2017 przez Medyk Białostocki

  Wspominamy tych, którzy odeszli 2017

  W listopadzie, z racji na święto przypadające w tym miesiącu, częściej niż zwykle wspominamy bliskich, którzy opuścili nas na zawsze. W „Medyku” czynimy podobnie, przypominając kilka osób z naszej uczelni, które odeszły w mijającym roku.

   

  Prof. Bazyli Czeczuga

  Urodził się 30 października 1930 r. w miejscowości Plutycze (okolice Bielska Podlaskiego). Studiował biologię na uniwersytecie w Mińsku. Z naszą uczelnią związany był od 1956 r. (Katedra Biologii), choć jeszcze w 1951 r. jako referent Kuratorium Okręgu Białostockiego uczestniczył w uroczystym przekazaniu AMB auli kolumnowej. Później wspominał, że nie przypuszczał, iż będzie mu dane wykładać w tej sali. Studenci wspominają go jako niezwykle wymagającego nauczyciela akademickiego. Zajmował się ekologią wodnych organizmów roślinnych i zwierzęcych. Wielki pasjonat przyrody. Współtworzył uczelniany ogród botaniczny, którego różnorodność i bogactwo przyciągały liczne wycieczki. To dzięki pracom w jego katedrze udało się odnaleźć złoża borowinowe nieopodal Michałowa, czy Supraśla. Autor wielu publikacji naukowych, ceniony w kraju, ale też na świecie. Zmarł 10 września.

  Doc. Piotr Jakoniuk 

  Był wieloletnim kierownikiem Zakładu Diagnostyki Mikrobiologicznej. Urodził się 27 czerwca 1945 roku. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. W trakcie pracy w Akademii Medycznej pełnił funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego (1990-1993), a następnie prorektora ds. studenckich (1993-1996). W 2000 roku utworzył na Wydziale Farmaceutycznym Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej, którym kierował do 2007 roku. Przez dwie kadencje pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego z zakresu mikrobiologii.
  Zmarł 13 marca. Został pochowany na cmentarzu Farnym w Białymstoku.

   

  Przemysław Piotrowski, student
  Zginął z kolegą w końcu maja w akcji ratowniczej podczas gaszenia pożaru magazynu na terenie dawnych białostockich zakładów mięsnych. Miał 26 lat. Był zawodowym strażakiem, ale też studiował Ratownictwo Medyczne na UMB. Był na III roku. Nabożeństwo żałobne odbyło się w kościele na Dojlidach. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb mundurowych z całego kraju, na czele z szefem resortu ministrem Mariuszem Błaszczakiem. Trwa jeszcze śledztwo prokuratury, która próbuje ustalić, dlaczego doszło do tragedii.

   

  Dr hab. Beata Telejko
  Świetna lekarka zajmująca się cukrzycą u kobiet w ciąży (w Klinice Endokrynologii USK). Zmarła 28 października. Przegrała walkę z nowotworem. Miała tylko 53 lata. Została pochowana na Cmentarzu Farnym. W ostatniej drodze towarzyszyło jej wielu kolegów z uczelni (wraz z rektorami Adamem Krętowskim, Januszem Dzięciołem i Marcinem Moniuszko) oraz szpitala.

   

   

  Doc. Jan Pietruski
  Otolaryngolog, ale też pisarz i publicysta (m.in. „Medyka Białostockiego”). Zmarł 14 października, został pochowany na Cmentarzu Farnym. Urodził się 7 czerwca 1930 roku we Lwowie, w rodzinie lekarskiej i prawniczej. Do Białegostoku przyjechał z Lublina w 1954 r. po tym, jak skończył tamtejszą Akademię Medyczną. Na podstawie nakazu pracy został zatrudniony w Klinice Gruźlicy Płuc AMB, kierowanej przez pierwszego rektora i organizatora tej uczelni, prof. Tadeusza Kielanowskiego.

   

  Lek. Wojciech Zalewski
  Zginął tragicznie w wypadku drogowym 9 września. Ceniony ortopeda i traumatolog z UDSK. Wielki pasjonat motocykli, członek Ogólnopolskiego Klubu Motocyklowego Lekarzy „DoctorRiders”, a lokalnie zaangażowany w MotoSerce (ogólnopolska akcja zbiórki krwi).

   

   

   

  Prof. Anna Stelmaszuk
  Prof. Anna Stelmaszuk zmarła 19 października w wieku 71 lat. Była wieloletnim nauczycielem akademickim na UMB, pełniła funkcję kierownika Studium Języków Obcych. Pochowana została na Cmentarzu Prawosławnym Wszystkich Świętych w Białymstoku.

  Opr. bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.