Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wspomnienie o Oldze Dąbrowskiej-Chwieroś.
  • Ostatnia zmiana 12.02.2014 przez Medyk Białostocki

Wspomnienie o Oldze Dąbrowskiej-Chwieroś

Zmarła 9 sierpnia 2013 r. Była wieloletnim pracownikiem Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Urodziła się 23 maja 1941 r. we wsi Kaczały (pow. Bielsk Podlaski) w rodzinie rolniczej.

Pracę w Bibliotece Głównej UMB rozpoczęła w 1960 r. Przeszła wszystkie stanowiska pracy: od pracownika administracyjnego, przez bibliotekarza i starszego bibliotekarza, kończąc na kustoszu. Przez kilka lat była kierownikiem działu czasopism.

Pracując w bibliotece zrobiła maturę, uzyskała średnie wykształcenie biblioteczne oraz zaocznie ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim (w 1972 r.). Jako kierownik działu czasopism wdrażała wiele ciekawych pomysłów (była m.in. współautorem katalogów czasopism i wydawnictw ciągłych w latach 1975-1989; w czasie kiedy nie było komputerów i baz danych, w których obecnie znajdują się informacje o wszystkich wydawnictwach, w takich katalogach sprawdzało się, gdzie dany periodyk jest dostępny). Czytelnikom służyła zawsze radą i pomocą. Była zawsze elegancka i zadbana, a równocześnie skromna i lojalna wobec pracowników.

Interesowała się muzyką poważną, często bywała na koncertach w filharmonii oraz odwiedzała wystawy plastyczne.

Odeszła na emeryturę w 2001 r. Jednak do biblioteki przychodziła jeszcze nieraz. Tu przecież przepracowała ponad 40 lat.

Przed śmiercią, przez wiele miesięcy, zmagała się z ciężką chorobą. Pochowana została na Cmentarzu Prawosławnym w Białymstoku.

W pamięci naszej pozostanie jako osoba niezwykle obowiązkowa, koleżeńska i życzliwa.

Krystyna Kubala