Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wspomnienie prof. Bożeny Chodynickiej .
 • Ostatnia zmiana 09.10.2023 przez Medyk Białostocki

  Wspomnienie prof. Bożeny Chodynickiej

  1 września, w wieku 80 lat, zmarła prof. dr hab. Bożena Chodynicka, emerytowana Kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Została pochowana na cmentarzu farnym w Białymstoku.

  W imieniu społeczności UMB, podczas nabożeństwa żałobnego, Panią Profesor pożegnał prof. Marcin Moniuszko, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju UMB.

  Profesor Bożena Chodynicka urodziła się 7 września 1942 roku w Białymstoku. Studiowała na Wydziale Lekarskim ówczesnej AMB, w 1966 roku uzyskała dyplom lekarza medycyny. Po studiach lekarskich cała Jej praca zawodowa i naukowa związana była z Kliniką Dermatologii i Wenerologii, gdzie pracowała do 2012 roku i przeszła wszystkie szczeble kariery akademickiej - od asystenta do profesora (w 1992 roku została kierownikiem Kliniki). W latach 1994-1996 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego.

  Profesor Chodynicka pełniła również rolę konsultanta w dziedzinie dermatologii i wenerologii w województwie białostockim, a w latach 2001-2002 była konsultantem krajowym.

  Była autorką i współautorką licznych prac badawczych oraz wielu rozdziałów w podręcznikach z zakresu dermatologii i wenerologii dla studentów i lekarzy. Jej publikacje dotyczyły głównie zakażeń przenoszonych drogą płciową, boreliozy z Lyme, onkologii dermatologicznej, łuszczycy i chorób alergicznych skóry.

  Za swoją działalność naukową i dydaktyczną profesor Chodynicka była wielokrotnie nagradzana przez Rektora. Została uhonorowana również Złotym Krzyżem Zasługi.

  Opr. bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.