Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Pożegnanie dr Karola Szafranka.
 • Ostatnia zmiana 26.08.2020 przez Medyk Białostocki

  Pożegnanie dr Karola Szafranka

  20 maja 2020 r. zmarł dr Karol Szafranek, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMB. Zmagał się z nowotworem mózgu. Miał 42 lata.

  Dr Szafranek był nauczycielem akademickim, sportowcem, trenerem piłkarskim, a także trenerem narciarstwa alpejskiego. W 2016 roku obronił doktorat na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

  Choroba dała o sobie znać w 2017 r. i okazało się, że jest od razu w zaawansowanej postaci. Operacje, naświetlania, radioterapie i chemioterapie. Wszystko bez spodziewanych efektów. Guz wracał. Bardzo szybko wykorzystano dostępne w Polsce metody leczenia. Pozostały nowatorskie terapie w Niemczech bądź w USA. Ich koszt wynosił ok. 300 tys. zł.

  Na portalu zrzutka.pl powstała akcja zachęcająca do zebrania środków potrzebnych na opłacenie leczenia. Zaangażowało się w nią prawie 2 tys. osób. Zorganizowano dwa kiermasze charytatywne na UMB, z których cały dochód przekazano na wsparcie leczenia. W planach były inne akcje wspierające zbieranie środków, które musiały być odwołane z powodu rozszerzającej się epidemii koronawirusa.

  Na przełomie lutego i marca stan dr Szafranka pogorszył się na tyle, że nie mógł być przetransportowany do kliniki w Niemczech, w której miał odbyć terapię.

  Mszę żałobną odprawiono w południe 23 maja w kaplicy św. R. Kalinowskiego. Pogrzeb odbył się na nowym cmentarzu w Starosielcach.

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.