Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Wielokulturowość.
 • Ostatnia zmiana 10.04.2021 przez Administrator UMB

  Wielokulturowość

   Synagoga w Tykocinie.Zapraszamy do zwiedzenia wielokulturowych okolic Białegostoku. W szczególności polecamy:

  • Tykocin – miasteczko nad Narwią, którego oblicze ukształtowało wielowiekowe współistnienie ludności chrześcijańskiej i żydowskiej. Charakteryzuje się pięknie zachowanym układem urbanistycznym i zabytkową architekturą, przez co  zwane jest „perłą polskiego baroku”. Miejsce to upodobał sobie król Zygmunt August. Miejscowy zamek stanowił przez dziesięciolecia jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej. W XVII wieku powstał tu jeden z nielicznych w kraju Zakład dla Inwalidów Wojennych zwany Alumnatem.. Do dziś można zwiedzać jedną z najstarszych i największych synagog w kraju oraz barokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej.
  • Klasztor w Supraślu.Supraśl – niezwykle urokliwe miasteczko uzdrowiskowe o ponad 500-letniej historii. Znajduje się tutaj słynny pobazyliański kompleks klasztorny z obronną cerkwią wybudowaną na początku XVI wieku w gotycko-bizantyńskim stylu. Na terenie klasztoru (obecnie prawosławnego) działa Muzeum Ikon dysponujące jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych. Absolutnym unikatem są XVI-wieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, znajdującej się w kompleksie klasztornym.
  • Podlaski Orient – wsie: Kruszyniany, Bohoniki – największe skupisko polskich Tatarów mieszkających tutaj od XVII wieku. Centralne ośrodki Mizar w Kruszynianach.tatarskiej historii oraz życia religijnego. Miejsca gdzie istnieją jedyne w Polsce drewniane meczety oraz nowożytne mizary – cmentarze muzułmańskie.  Odwiedzając Kruszyniany koniecznie trzeba spróbować oryginalnych potraw kuchni tatarskiej, takich jak: pierekaczewnik, kibiny, pieremieniacze.