Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Nowe kliniki zakaźne. Czas na budowę .
 • Ostatnia zmiana 05.05.2023 przez Medyk Białostocki

  Nowe kliniki zakaźne. Czas na budowę

  39 777 818 zł – tyle ma kosztować wybudowanie dwóch nowych klinik zakaźnych w szpitalu na Dojlidach. Za tę kwotę powstanie trzypiętrowy budynek o powierzchni użytkowej 5 tys. mkw.

  Umowę na budowę nowych klinik z firmą Budmiex dyrektor szpitala USK prof. Jan Kochanowicz podpisał 23 marca. To ważne, bo od tej chwili rozpoczyna się czas trwania inwestycji. Za trzy lata od tego momentu wszystko ma być gotowe. Budimex będzie realizował kontrakt w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Nowe kliniki powstaną obok istniejącego już budynku E1. Znajdą się tam Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii (kierownik - prof. Robert Flisiak) oraz Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji (kierownik - prof. Sławomir Pancewicz).

  Początek

  Sierpień 2021 r., tuż po trzeciej fali pandemii. Szpital na Dojlidach odwiedza Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. Po spotkaniu z władzami UMB chciał zobaczyć Klinikę Chorób Zakaźnych i Hepatologii, której szefuje prof. Robert Flisiak. Pan profesor był ostrym krytykiem działań ministra i rządu w kwestii działań dotyczących przeciwdziałaniu pandemii koronawirusa. Jego klinika była zaś jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o pomoc chorym na Covid-19 w regionie.

  Już po wizycie w Klinice i spotkaniu z prof. Flisiakeim, podczas briefingu prasowego, minister Niedzielski (w towarzystwie wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza) zadeklarował wsparcie szpitala w kwestii modernizacji i poprawy warunków leczenia pacjentów: - Traktuję to jako zobowiązanie ministra zdrowia, żeby ta infrastruktura się poprawiła. Żeby specjaliści i eksperci mogli pracować w cywilizowanych warunkach, by nie musieli się martwić o całe otoczenie, a mogli skoncentrować się na pacjencie" – powiedział do dziennikarzy.

  Kilka miesięcy później na budowę od podstaw dwóch nowych klinik zakaźnych ministerstwo przekazało 50 mln zł. Za 40 mln zł ma powstać budynek, reszta wydana będzie na jego wyposażenie.

  Dojlidy

  Szpital na Dojlidach tylko z zewnątrz wygląda nieźle. Kolorowe fasady, sporo zieleni. Czasy świetności budynki, a zwłaszcza ich instalacje wewnętrzne i zewnętrzne pochodzące z lat 60-tych, mają już dawno za sobą. Potrzebny jest natychmiastowy generalny remont i modernizacja wszystkich szpitalnych obiektów. Wiadomo o tym od 2013 roku, kiedy UMB przejmował ten szpital od samorządu województwa. Wówczas resort zdrowia obiecał 80 mln zł na modernizację. Skończyło się na 40 mln zł, które z czasem i tak obcięto. Uczelnia miała już wtedy rozpoczętą budowę budynku E1 i ratowała się kredytem, by ukończyć inwestycję. Dopiero wybuch pandemii koronawirusa oraz pilna konieczność stworzenia „szpitala covidowego” sprawiła, że znaleziono dodatkowe środki na dokończenie budowy.

  To właśnie koronawirus sprawił, że dostrzeżono mankamenty szpitala zakaźnego. Wiele wskazuje na to, że to właśnie szpital na Dojlidach będzie teraz głównym celem inwestycyjnym UMB w najbliższych latach.

  Z jednej strony zmodernizowane będzie to, co jest już teraz, m.in. powstanie nowy, większy budynek A (usytuowany najbliżej wejścia), w którym znajdzie się I Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ (28 stanowisk do dializ) oraz Klinika Dermatologii i Wenerologii; budynek B ma zostać przystosowany do potrzeb Kliniki Rehabilitacji z Oddziałem Rehabilitacji Pobytu Dziennego (neurologicznej i pulmonologicznej); w budynku C planuje się utworzenie 50-łóżkowego Zakład Opieki Długoterminowej, a w D – Kliniki Geriatrii.

  Największe emocje budzi jednak budowa Uniwersyteckiego Centrum Onkologii Spersonalizowanej. Ogromna inwestycja (za co najmniej 650 mln zł) mogłaby powstać w miejscu obecnych magazynów (na prawo od wejścia). Obecnie Uczelnia ma już wstępne akceptacje dla samej inwestycji (pozytywna opinia o celowości IOWISZ oraz z Ministerstwa Zdrowia i NFZ) i stara się o środki na jej realizację (pierwszy etap budowy to ok. 350 mln zł).

  bdc

 • 70 LAT UMB            Logotyp Młody Medyk.